Thatcherová – několik střípků a výroků


Euroskop, 9.4.2013

Britskou premiérku Margaret Thatcherovou, která včera zemřela, často doprovázelo označení euroskeptik. Socialista Martin Schulz ji přesto označil za „angažovanou Evropanku“ a předseda Evropské komise Jose Manuel Barroso zase připomněl její významnou roli při diskusích o budoucnosti evropského projektu. Britský think-tank Open Europe si klade otázku, jestli nedošlo ke zmatení pojmů.

Slavné „železné“ výroky

Thatcherová řekla „No No No“ k návrhu federální Evropy.

„Předseda Komise, pan Delors, řekl na tiskové konferenci, že chce Evropský parlament jako demokratický orgán Společenství, Komisi jako její orgán výkonný a Radu ministrů jako Senát. Ne, ne, ne,“ uvedla v řeči v parlamentu 30. října 1990, když se vrátila z Evropské rady v Římě.

Byla také pro zachování demokracie na národní úrovni.

„Jaký má smysl snažit se o zvolení do Parlamentu, pokud by měl předat britskou libru a pravomoci této sněmovny do Evropy“

K rozpočtu EU je známá její památná věta o penězích, která dala vzniknout dodnes existujícímu britskému rabatu.

“Měly by se nám vrátit naše peníze… Mluvím pouze o našich penězích, ne o penězích jiných… Měly bychom dostat zpátky peníze z našich peněz, abychom se dostali na úroveň Společenství,“ řekla po Evropské radě v Dublinu v roce 1979.

Odmítala mluvit o Maastrichtské smlouvě jako o technické úpravě.

“Je nesmysl mluvit o Maastrichtu jako o technickém doplňku Římských smluv, pokud na nevolenou Komisi v Bruselu přenáší další pravomoci v 11 z 20 politik“

Margharet Thatcher, 1984
Britská premiérka Margharet Thatcherová v roce 1984 (foto: Audiovisual Archive EU)


Vize Evropy podle Thatcherové

Na druhou stranu Open Europe připomíná, že vůči evropské integraci vůbec nebyla nepřátelsky naladěná a souhlasila s heslem „více Evropy“ v oblastech, které podporují hospodářský růst. Viděla v Unii ekonomické benefity, pokud jsou odděleny o toho, co nazývala politickou cenou centralizace.

V roce 1988 pronesla Železná lady projev v belgických Bruggách, který na tehdejší dobu vyvolal nezvyklou debatu o směřování tehdejší evropské integrace.

„Evropská myšlenka není majetkem žádné skupiny nebo instituce. My, Britové jsme dědici evropského odkazu stejně tak jako ostatní národy. Naše spojení se pevninskou Evropou bylo vždy dominantním faktorem naší historie.“

„Nechme Evropu, aby byla rodinou národů, které lépe pochopí samy sebe, navzájem se docení a dosáhnou společně mnoha věcí. Stejně jako naše společné evropské úsilí bychom ale měli prožívat i národní identitu. Mějme Evropu, která hraje důležitou roli v širším světě, která je otevřená navenek ne dovnitř, a která ochraňuje Atlantický systém – tedy Evropu na obou stranách Atlantiku – v čemž je naše nejvznešenější dědictví a největší síla.

Co o ní řekli jiní?

Český premiér Petr Nečas: „Baronka Thatcherová byla vynikající osobností nejen britského národa, ale svými pevnými a zásadovými postoji přispěla k pádu železné opony.“

Německá kancléřka Angela Merkelová: „Ve své době byla mimořádným vůdcem celosvětové politiky. Jako žena ve vysoké funkci se stala příkladem pro mnohé.“

Britský premiér David Cameron: „S velkým zármutkem jsem přijal zprávu o smrti lady Thatcherové. Ztratili jsme velkého lídra, velkou premiérku a velkou Britku. Jejím odkazem bude fakt, že své zemi tak dobře sloužila, že naši zemi zachránila a přitom prokázala obrovskou odvahu.“

Předseda francouzské vláda François Hollande: „Margaret Thatcherová byla velkou postavou, která zanechala nesmírnou stopu v historii své země. S Francií udržovala poctivé a čestné vztahy.“

Šéf Evropského parlamentu Martin Schulz: „Přes naše jasné politické rozdíly je Margaret Thatcherová postavou historického významu. Ať s ní někdo souhlasil nebo ne, ukázala, že politika stále může být silou, která věci mění.“

Margaret Thatcherová (1925 – 2013)

Jediná žena v historii v úřadu britského premiéra stála v čele vlády 11 let. Rozhodností a neústupností si vysloužila přezdívku „železná lady“. Díky ní dokázala očistit pošramocenou pověst Velké Británie a vrátit ji mezi velmoci na zahraniční politické scéně.

V čele vlády stanula Thatcherová v květnu 1979, v době, kdy Británie ztrácela pozici světové velmoci. Tvrdá a rázná hospodářská opatření, mimo jiné krácení veřejných výdajů, rušení úřadů a poradních sborů, snížení daní z příjmu a zdvojnásobení daně z obratu, k nimž Thatcherová sáhla, přinesla pozitivní změny.

Celosvětovou pozornost na sebe strhla v roce 1982, kdy nejen argentinský diktátor Leopold Galtieri neočekával, jak razantní postoj zaujme k argentinskému obsazení Falklandských ostrovů. „Železná lady“ se pustila do války, kterou vyhrála a koncem téhož roku slavila její Konzervativní strana drtivé vítězství ve volbách.

Thatcherová se výrazně zapsala i do dějin evropské integrace. Proslulý je její výrok „chci své peníze zpátky“, jímž v listopadu 1979 na summitu EU v Dublinu zahájila boj za snížení příspěvků do unijního rozpočtu. Slevu, která trvá dodnes, získala Británie v červnu 1984.

Liberální ekonomka také značně přispěla ke stržení železné opony, když vždy prosazovala tvrdý postoj vůči komunistickým režimům a podporou Michaila Gorbačova pomohla setřít bariéry mezi Východem a Západem.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek

Další aktuality