Srbsko a Kosovo uzavřely s pomocí EU dohodu

22.04.2013
čtk

Srbsko a jeho bývalá provincie Kosovo dosáhly za zprostředkování Evropské unie rámcové dohody o urovnání vztahů. Oběma zemím se tak otevírá možnost dál postoupit na cestě do EU. Nicméně první zprávy zchladila poněkud zdrženlivější interpretace dosaženého výsledku srbskou stranou, podle níž konečné slovo k dokumentu sdělí až v pondělí vedení státu. Nepříliš příznivá reakce zazněla od kosovských Srbů.

„Jednání skončila. Text parafovali oba premiéři. Chci jim pogratulovat,“ oznámila novinářům šéfka unijní diplomacie Catherine Ashtonová. „To, co vidíme, je krok pryč z minulosti a pro obě strany krok blíž k Evropě,“ dodala. Ashtonovou s touto zprávou předběhla kosovská ministryně pro evropskou integraci Vlora Çitakuová. „Máme dohodu!“ oznámila na twitteru.

Zdroj z Evropské komise podle agentury Reuters krátce po ohlášení úspěchu při srbsko-kosovských rozhovorech sdělil, že komise v pondělí zřejmě doporučí vládám členských zemí zahájit přístupová jednání se Srbskem a přistoupit k rozhovorům o uzavření asociační dohody s Kosovem.

Srbský premiér Ivica Dačić přiznal, že dohoda je zatím to nejlepší, co Srbům bylo doposud nabídnuto. Nicméně Bělehrad podle něj dá konečnou odpověď až v pondělí. Premiér upozornil, že dokument zatím nepodepsal, jen parafoval, stejně jako jeho kosovský protějšek Hashim Thaçi a Ashtonová. Přes víkend o něm jednal srbský prezident Tomislav Nikolić s vedoucími politickým činiteli země a výsledek sdělí šéfce unijní diplomacie v pondělí.

Na dohodu se čekalo dlouho

Jednání vedená Dačičem a Thaçim trvala měsíce a k žádoucímu výsledku dospěla až v desátém kole. Podrobnosti dohody zatím nejsou známy, ví se jen, že má 14 bodů. Po celou dobu bylo nejvážnější překážkou vyřešení statusu společenství severokosovských okresů obývaných převážně Srby. Bělehrad pro ně chtěl získat co největší autonomii, o čemž ale Priština nechtěla ani slyšet.

Ve středu jednání podle srbských zdrojů naznačila určitý posun v kosovské pozici s přiznáním některých pravomocí společenství srbských okresů, a to v oblasti policie a soudnictví. Nepřekonatelnou překážkou se pro Bělehrad ale stal požadavek kosovského premiéra, aby Srbsko přestalo blokovat členství Kosova v mezinárodních organizacích. Srbský premiér na to nechtěl přistoupit, neboť by to prakticky znamenalo uznání Kosova, což Srbsko důrazně odmítá.

Postoj Srbů ze severu Kosova k možné dohodě je chladný. Varovali srbskou delegaci, aby neuzavírala dohodu, která jde proti jejich zájmům. „Připomínám všem v Bělehradu, že se musejí držet ústavy Srbské republiky, v níž se píše, že Kosovo je nedílnou součástí Srbska. Nikdo nemá právo podepsat dokument, který bude uvádět, že se okresy v Kosovu stávají okresy, jež budou fungovat na základě albánských zákonů,“ řekl podle bělehradské stanice B92 z Kosovské Mitrovice zástupce šéfa srbského úřadu pro Kosovo Krstimir Pantić.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek