Berlusconi se směje. Prezidentem opět 87letý Napolitano


Mariana Pítrová, EUROSKOP, 23.4.2013

Ve zjitřené atmosféře politických dohadů začala minulý týden v Itálii volba nového prezidenta. Už vyjednávání o nástupci Giorgia Napolitana mohlo předeslat budoucí řešení politické krize v zemi. Ustoupil i známý bouřlivák a faktický šéf uskupení Hnutí pěti hvězd Beppe Grillo, když nabídl spolupráci italské levici, pokud podpoří jeho kandidáta. Ale to by nebyla Itálie, aby splnila odhady politologů a novinářů.

V sobotu, po dvou dnech společné schůze italských zákonodárců a pěti neúspěšných volbách, bylo oznámeno jméno nového prezidenta. Sedmaosmdesátiletého Napolitana nahradí Giorgio Napolitano, kterého v šestém kole volby zvolilo 740 zástupců z 1007. Staronový prezident Apeninského poloostrova a bývalý člen italské komunistické strany byl zvolen za poměrně kuriózních okolností.

Napolitano, kterému první mandát končí 15. května, už údajně balil s manželkou kufry a chystal se na zasloužilý odpočinek, když se u něj ohlásili Silvio Berlusconi, Pier Luigi Bersani a současný premiér Mario Monti a jali se dosluhujícího vládce paláce Quirinale přesvědčovat, že pro blaho Itálie musí kandidovat znovu. Napolitano jim nakonec vyhověl, ačkoliv ještě minulý týden tvrdil, že jeho opakovaná kandidatura „hraničí s absurditou“.

Berlusconi a jeho věrní
Kdo vlastně vyhrál prezidentskou volbu v Itálii? (foto: čtk)

Favoriti propadli

Návštěvě úřednického premiéra a pravicového bonvivána u prezidenta předcházely dva bouřlivé dny, kdy padly naděje řady uchazečů. Favorizovaný Franco Marini, na kterém se překvapivě shodli šéfové pravice i levice, nedostal v prvním kole potřebný počet hlasů. Nebyl zvolen ani ústavní právník Stefano Rodotá, kandidát Grillova uskupení. Otevřela se tak cesta pro známé jméno, bývalého šéfa Evropské komise Romana Prodiho, který byl želízkem v ohni levicové Demokratické strany.

Prodi byl, je a bude úhlavním nepřítelem Berlusconiho, který prohlásil, že by po jeho případné výhře raději emigroval. Mediální magnát mu nemůže zapomenout volební porážku v roce 2006. To se projevilo i při prezidentské volbě, kdy stoupenci Berlusconiho strany PdL ostře projevili svůj názor na Prodiho. Například vnučka Benita Mussoliniho Alessandra se před hlasováním oblékla do přiléhavého trička s nápisem „Il diavolo veste Prodi“, který odkazoval na populární hollywoodský film Ďábel nosí Pradu. Nepřítel Berlusconiho strany však ve volbě také neuspěl a v dalších kolech odmítl kandidovat.

Volba odkryla krizi levice

Prodiho debakl zavinila i část členů Demokratické strany, jejímž byl kandidátem. Právě při volbě nového prezidenta se ukázala nejednotnost italské levice. Koho předseda strany Bersani navrhl, toho čekal v podstatě debakl, protože někteří levicoví politici buď vhodili prázdný hlasovací lístek, nebo dokonce raději volili kandidáta Hnutí pěti hvězd, než aby poslechli svého předsedu, který se několik týdnů marně snažil vyřešit povolební pat.

Krize Demokratické strany vyvrcholila v pátek večer, kdy Bersani oznámil, že po zvolení nového prezidenta, ať už jím bude kdokoliv, rezignuje na svoji funkci. Na vytvoření nové vlády se tak už podílet nebude. Tento úkol připadne především Napolitanovi, který už se v minulosti osvědčil jako mediátor rozhádaných šéfů politických stran.

Více o tom, kdo by v čele italské levice mohl vystřídat Bersaniho, najdete v článku: Kdo po Montim?

Napolitano s druhým mandátem souhlasil i proto, že mu šéfové hlavních parlamentních stran s výjimkou Beppe Grilla slíbili, že se dohodnou na podobě příští vlády a vyřeší tak krizi, která v zemi trvá od února. Navíc se dá očekávat, že Napolitano po uklidnění vnitropolitické situace na svůj post rezignuje, mandát by mu jinak končil až v jeho 94 letech. „Teď je jasné, že tak do týdne vznikne dohoda o nové vládě,“ řekl webu EUobserver Rocco Buttiglione z koalice Maria Montiho. „Napolitano je teď velmi silný, zatímco strany jsou v podstatě bezmocné,“ je přesvědčen politik o tom, že staronová hlava státu má trumfy v ruce.

Výsledky víkendové volby hovoří jasně. Bersani je poraženým, podobně jako Beppe Grillo, který dost možná prováhal poslední šanci na vysněnou změnu italského politického systému. Podle britského Telegraphu dopadly prezidentské volby nakonec dobře pro Maria Montiho, který by se v roli ministra zahraničí mohl na novém kabinetu opět podílet. A pozice Berlusconiho? Zbavil se Prodiho, zbavil se Bersaniho a bez podpory jeho strany vláda nevznikne. Il Cavaliere prostě předvedl další mistrovskou hru.

Autor: Mariana Pítrová, Euroskop

Sdílet tento příspěvek

Další aktuality