Cameron: EU je možné změnit a reformovat

10.05.2013
čtk

Britský premiér David Cameron kritizoval ty členy své Konzervativní strany, kteří volají po odchodu Velké Británie z Evropské unie. Tento krok by byl pro Británii špatný, zdůraznil premiér na čtvrteční ekonomické konferenci v Londýně.

„Někteří pesimisté říkají, že není žádná naděje na reformování EU, že z ní prostě musíme vystoupit. Myslím, že se mýlí. Myslím, že je možné tuto organizaci změnit a reformovat,“ řekl šéf britského kabinetu. Cameron se podle agentury Reuters dostal pod nový tlak konzervativních euroskeptiků poté, co bývalý ministr financí Nigel Lawson v úterý prohlásil, že Británie by měla opustit EU. A to proto, že Cameronův plán vrátit část pravomocí do Londýna je odsouzený k zániku.

Cameron v lednu slíbil, že pokud bude v parlamentních volbách v roce 2015 znovu zvolen, pokusí se znovu dojednat podmínky britského členství v EU a vypíše referendum o setrvání své země v unii. Někteří jeho straničtí kolegové premiéra vyzvali, aby návrh legislativy týkající se jeho příslibu referenda předložil již současnému parlamentu.

Většina britských podniků podle nedávného průzkumu Britské obchodní komory (BCC) chce, aby Británie zůstala v EU. Přivítala by však brzký návrat některých pravomocí do Londýna. Existují také obavy, že referendum by vytvořilo nejistotu, která by odradila zahraniční investory a rozladila spojence v EU, která je pro Británii největším obchodním partnerem.

Lawson byl ministrem financí od roku 1983 po dobu šesti let, za vlády nedávno zesnulé Margaret Thatcherové. Své vyjádření v médiích nastínil jen několik dní poté, co konzervativci v nedávných regionálních volbách v Británii ztratili přízeň řady voličů na úkor protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP).

Británie vstoupila do EU v roce 1973 a patří k zemím, které podporují ekonomickou spolupráci v rámci unie. Už méně ale podporují politickou či vojenskou integraci. Londýn se například nepřipojil k schengenskému prostoru pro volný pohyb osob a vymínil si řadu výjimek z unijních smluv. V nevládních politických a novinářských kruzích ve Francii a některých dalších zemích občas zaznívá, že by pro EU asi bylo lepší, kdyby ostrovní země odešla.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek