Marie Bydžovská, Euroskop, 15.5.2013
V Berlíně se v úterý uskutečnil druhý demografický summit, který svolala spolková vláda kvůli rostoucím obavám ze špatného demografického vývoje země. Jedním z řešení má být podle kancléřky Angely Merkelové příliv mladých lidí z jižní Evropy.
Německo stárne a do roku 2060 mu ubyde pětina ze současných 82 milionů obyvatel. Tento pesimistický scénář motivoval spolkovou vládu k zahájení akce. Na podzim svolala demografický summit, který měl tuto středu své druhé pokračování. Kancléřka Merkelová na něm vyzvala ke změnám pracovního trhu, které by vyšly vstříc potřebám rodinného života. Druhou zbraní proti demografické hrozbě by podle ní měl být příchod pracovníků z jiných zemí EU.
Vzor USA
„Musíme být otevření pro mladé lidi, kteří k nám přicházejí, jelikož již dnes víme, že v roce 2015 budeme mít o šest milionů pracovních sil méně,“ řekla Merkelová. „Jsme považováni za uzavřené. Je velmi obtížné se k nám dostat,“ dodala. Tento problém podle ní musí Německo řešit. Zdůraznila přitom, že důležité je zvýšit mobilitu pracovníků v Evropě. Jako příklad by podle ní měly sloužit Spojené státy americké, kde je mnohem běžnější se za prací stěhovat.
Ministr práce z koaliční CSU Hans-Peter Friedrich doplnil kancléřku, tím, že se země musí snažit především o přilákání kvalifikovaných lidí z jihoevropských zemí postižených krizí.
Jihoevropané směřují do Německa stále častěji
Odchod do zahraničí je pro mnohé mladé lidi z jižní Evropy jedinou šancí, jak získat práci. Například ve Španělsku a Řecku dosáhla nezaměstnanost mladých do 25 let téměř 60 procent, o mnoho lépe na tom nejsou ani další jižní země platící eurem.
Německo se již v současnosti pro mladé profesionály stalo magnetem. Na začátku května spolkový statistický úřad zveřejnil statistiky za rok 2012, z nichž vyplývá, že v loňském roce přišel do Německa rekordní počet lidí ze zahraničí – 1,08 milionů. To je o 13 procent více než v roce 2011 a nejvyšší údaj od roku 1995. Nejvýraznější nárůst zaznamenaly právě přistěhovalci z jižní Evropy (ze Španělska o 45, Řecka a Portugalska o 43 a z Itálie o 40 procent).
Zásadně se tím změnil i tradiční model, kdy do největší země EU přicházeli především pracovníci s nízkou kvalifikací na provádění špatně placených prací. Dvě třetiny příchozích byli v roce 2012 ze států EU, a v průměru dosahovali vyšší kvalifikace než většina společnosti.
Německo není jediná země EU s pesimistickým demografickým vývojem. Průměrný počet dětí na jednu ženu v Evropské unii se v posledních letech pohybuje kolem hranice 1,5 dítěte, což je méně, než kolik je nutné k tomu, aby neklesal celkový počet obyvatel (2,1 dětí na jednu ženu). Česká republika je v podobné situaci jako Německo – na 1 ženu připadá v průměru 1,3 dítěte. Naopak nejvíce dětí se rodí ve Francii (1,94 dětí na jednu ženu), v Irsku (1,89) a ve Finsku (1,8).
Autor: Marie Bydžovská, Euroskop