23.05.2013
čtk
Bývalý bulharský premiér a šéf vítězné strany v nedávných parlamentních volbách Bojko Borisov ve středu oznámil, že se vzdá pověření pokusit se sestavit novou vládu. „Zítra dostanu pověření (k sestavení vlády) a pak ho odmítnu. Získá se tak čas, aby pověření dostala další strana,“ řekl Borisov podle agentury AFP. Prezident Rosen Plevneliev mezitím potvrdil, že ve čtvrtek pověří vítěze voleb, aby se pokusil sestavit vládu.
Borisovova vítězná středopravá strana Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB) po volbách konaných 12. května obsadila 97 z 240 křesel v novém parlamentu. Ale žádná z dalších tří parlamentních stran s ní nechce do koalice. Druhým socialistům a jejich předpokládaným koaličním partnerům z řad turecké menšiny zase chybí k většině jeden mandát, který by sice mohly získat v podobě „přeběhlíka“ z jiné strany, ale nový kabinet by byl velice zranitelný.
Socialisté, disponující 84 křesly, jako východisko z patové situace navrhují vytvořit „vládu odborníků“ bez stranické nálepky v čele s bývalým ministrem financí Plamenem Orešarským. Tento nápad podle AFP otevřeně podporují předáci turecké menšiny s 36 poslanci, nepřímo pak i nacionalisté ze strany Ataka s 23 mandáty.
GERB se mezitím obrátil na ústavní soud, aby výsledek voleb zrušil kvůli „závažným porušením volebního zákona“ v předvečer hlasování, kdy soupeři údajně porušovali zákaz další agitace. Experti na ústavní právo nedávají stížnosti velké šance, nicméně čekání na verdikt, který může přijít za měsíc či dva, prodlužuje období politické nejistoty v době, kdy jedna z nejchudších zemí Evropské unie by potřebovala podniknout kroky ke zlepšení ekonomické situace.
Bouřlivé demonstrace na počátku roku, které vyvolaly vysoké účty za elektřinu, předložené mimo jiné i českými firmami ČEZ a Energo-Pro, vedly v únoru k pádu Borisovova kabinetu. Protože žádná strana nechtěla za stávající situace převzít vládu, vypsal prezident předčasné volby.
Bulhaři při demonstracích projevovali nespokojenost nejen s drahotou, ale i s politickými skandály, korupcí a vysokou nezaměstnaností. Ze 7,3 milionu obyvatel jich žije 1,5 milionu pod hranicí chudoby. Průměrná penze činí v přepočtu 3500 korun a průměrný plat 10.700 korun, což je méně než polovina průměru Evropské unie.
Autor: Euroskop