Zbrojní embargo EU vůči Sýrii končí. ČR svůj postoj neprosadila

28.05.2013
čtk

Posledním květnovým dnem vyprší platnost unijního zbrojního embarga, které zakazuje dodávky zbraní syrské opozici. Další sankce proti režimu syrského autoritářského prezidenta Bašára Asada zůstávají nadále v platnosti.

Ministři zahraničí EU se sice v Bruselu nedokázali dohodnout na další podobě embarga, bezprostřední vyzbrojování opozice ale státy nechystají. Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg Českému rozhlasu řekl, že výsledek náročného jednání znamená vítězství Británie a Francie, o vývozu zbraní tak budou členské státy rozhodovat samy.

„Ukončili jsme zbraňové embargo vůči syrské opozici,“ prohlásil britský ministr zahraničí William Hague po bruselském jednání. Dodal, že Británie neplánuje žádné bezprostřední dodávky zbraní syrským rebelům, ale rozhodnutí jí dává větší prostor k případné budoucí reakci, pokud se situace v zemi dále zhorší. Na svém Twitteru Hague napsal, že rozhodnutí EU z dnešní noci je správné. Později také řekl, že pro Asada znamená „důrazné poselství“.

„V praxi je to tak, že (embargo) tento měsíc skončí, pak to bude na odpovědnosti jednotlivých států. Vlastně jsme ustoupili od unijního řešení, protože nebyla možná dohoda,“ řekl Schwarzenberg s tím, že státy EU se prozatím zavázaly po určitý čas zbraně do Sýrii nedodávat.

Přinese řešení červnová konference?

Země EU nyní chtějí vyčkat na výsledek chystané červnové konference o Sýrii v Ženevě, která by se měla pokusit najít politické řešení občanské války v zemi. Schwarzenberg v rozhovoru s Českým rozhlasem připustil, že pokud ženevská vyjednávání skončí bez dohody, tak zřejmě začnou některé unijní státy vyzbrojovat syrskou opozici.

Unijní ministryně zahraničí Catherine Ashtonová podle agentury Reuters uvedla, že státy EU před 1. srpnem chtějí svůj postoj k syrským sankcím znovu posoudit.

Ministři zahraničí Evropské unie se v pondělí v Bruselu snažili dospět ke konsensu ohledně případného umožnění dodávek zbraní syrským povstalcům. Otázka sankcí vůči Sýrii hluboce rozděluje 27členný evropský blok už několik měsíců.

Současná podoba unijního zbrojního embarga vůči Sýrii vyprší v pátek v noci, další sankce EU v podobě zákazu vstupu představitelů spojených s režimem Bašára Asada na území členských zemí unie, zákazu transakcí se syrskými bankami i zákazu dovozu syrské ropy zůstávají v platnosti.

Úpravu embarga prosazovaly hlavně Británie a Francie, proti jeho změně je v EU mnoho zemí. Patří k nim Česká republika, Rakousko, Finsko, Nizozemsko a Švédsko.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek