30.05.2013
čtk
Napětí ve finančním systému eurozóny polevilo, přetrvávají však rizika, která souvisejí zejména s nepříznivým vývojem ekonomiky. Uvedla to dnes Evropská centrální banka (ECB) ve své pololetní zprávě o finanční stabilitě.
Systémové napětí v eurozóně se nyní podle ECB nachází na nejnižší úrovni za dva roky. Ke zklidnění situace podle zprávy přispěla především politika ECB. Nyní jsou však zapotřebí další kroky na úrovni jednotlivých členských států, které by doplňovaly celoevropská opatření k posílení institucionálního rámce měnové unie.
Finanční stabilita v eurozóně podle ECB zůstává křehká. Ohrožuje ji například pokračující pokles ziskovosti bank, za kterým stojí slabé ekonomické podmínky a úvěrové ztráty.
ECB rovněž upozornila, že slabý růst spolu s pomalou realizací reforem obnovuje napětí na dluhopisových trzích. Poukázala také na kapitálové problémy bank v zemích, které byly nejvíce postiženy dluhovou krizí.
„Finanční stabilita se zlepšila, ale zůstává křehká,“ řekl při prezentaci zprávy viceprezident ECB Vitor Constancio. „Existuje tu rozpor mezi výrazným zlepšením situace na finančních trzích a vývojem skutečné ekonomiky,“ upozornil.
Hospodářství eurozóny by podle průzkumu ECB mezi ekonomy a prognostiky mělo v letošním roce vykázat pokles 0,4 procenta. Takový vývoj předpovídá ekonomice i prognóza Evropské komise.
ECB ve snaze podpořit ekonomiku eurozóny již snížila základní úrokovou sazbu na rekordní minimum 0,50 procenta. Její šéf Mario Draghi opakovaně uvedl, že ECB vývoj v eurozóně pozorně sleduje a v případě nutnosti je připravena znovu zasáhnout.
Autor: Euroskop