V Itálii padají Grillovy hvězdy. Strana se štěpí


Mariana Pítrová, Euroskop, 18.6. 2013

Analytici jim předpovídali velký úspěch. Měli šanci stát se novou politickou silou Apeninského poloostrova. Teď ale Hnutí pěti hvězd ztroskotává na obyčejných lidských vztazích. Handrkování se nevyhnulo ani populární alternativě italské politiky, která se v celostátních volbách stala senzací. Velké budoucnosti se ale strana možná vůbec nedočká, protože někteří členové volají po odstoupení samotného stvořitele Beppe Grilla.

Koncem května a na začátku června se v Itálii uskutečnily komunální volby. V nich uspěla levicová Demokratická strana, naopak Hnutí pěti hvězd svůj šokující úspěch z celostátních voleb nezopakovalo. Propadlo například na Sicílii, ačkoliv loni tu v krajských volbách Pět hvězd slavilo svůj první triumf. Letos na jaře uspělo Grillovo hnutí pouze ve dvou z více než pěti set italských měst.

„Výsledek voleb je pro Itálii dramatický. Italové, většina Italů, začíná ztrácet naději. To je velmi smutné,“ komentoval neúspěch v posledních volbách Grillo na svém blogu. Někteří jeho spolustraníci ale začínají volat po tom, aby z nelichotivých volebních výsledků vyvodil odpovědnost. „Problém našeho hnutí je Beppe Grillo. Teď se ukazuje, že platíme za jeho tón a způsob komunikace, za jeho výhrůžné články na blogu,“ kritizovala Grillovu výbušnou rétoriku senátorka za Hnutí pěti hvězd Adele Gambarová.

Senátorka svým prohlášením poukazovala na jedno z posledních Grillových vyjádření na blogu, ve kterém uvedl, že „parlament by se zítra mohl zavřít a stejně by si toho nikdo nevšiml, je jak prázdná plechovka od tuňáka,“ napsal šéf hnutí.

Beppe Grillo
Italský komik Beppe Grillo pořádě rozvířil politické dění v Itálii (foto: čtk)


Tábor odpůrců sílí

Komik a vůdce strany neprodleně zareagoval a vyzval Gambarovou k okamžitému vystoupení z partaje. Senátorka však nebyla první členkou parlamentu, která Grillovi vypověděla poslušnost. Krátce před ní řady hnutí opustili dva mladí zákonodárci Alessandro Funari a Vincenza Labriolová. Důvod? „Několik předcházejících měsíců jsme cítili, že naše rozhodování podléhá tlaku z čela našeho hnutí. To zničilo důvěru, kterou dříve spojil společný sen,“ uvedli v prohlášení odstoupivší poslanci.

Filozofie populární strany je založená na přímé demokracii, a to prostřednictvím hlasování přes internet. Podle nespokojených straníků ale o řadě věcí rozhoduje přímo Grillo, ačkoliv není členem parlamentu. Svůj názor, respektive názor, za který se jeho zákonodárci postaví, pak prezentuje komik na svém blogu, aniž by ho se stranou více konzultoval.

Jedno volební období a šmitec

S kritikou se po komunálních volbách rázem roztrhl pytel a hnutí se rozdělilo na dva tábory. „Jsme na Grillovi příliš závislí, vydržíme na italské politické scéně jedno volební období a pak končíme,“ řekl deníku Il Messaggero další ze senátorů Pěti hvězd Bartolomeo Pepe. „Už jen z fyzického hlediska, Beppe nemůže vydržet další volební období. Dokážete si ho v sedmdesáti představit, jak hřímá na demonstracích jako dnes?“ opřel se senátor do čtyřiašedesátiletého šéfa strany.

Vzbouřenci Grillovi nevyčítají jen neúspěch v komunálních volbách, ale vracejí se i k únoru, kde sice Hnutí pět hvězd získalo senzační podporu voličů, nicméně Grillo odmítl jednat s ostatními politickými stranami. Kritici šéfovi vyčítají, že i toto chování mělo podíl na návratu Silvia Berlusconiho opředeného skandály.

Hnutí pěti hvězd má po rebelii ve sněmovně 107 poslanců z 630, v senátu 53 zástupců z celkového počtu 315 senátorů. Italský tisk ale předpovídá, že Grillovu stranu v následujících týdnech opustí až desítky členů parlamentu, kteří nesouhlasí s rétorikou svého zakladatele.

Autor: Mariana Pítrová, Euroskop

Sdílet tento příspěvek

Další aktuality