Mariana Pítrová, EUROSKOP, 27.6.2013
„Nizozemsko je přesvědčeno, že období stále těsnější unie v každé možné oblasti politiky je za námi.“ Tato věta nepochází z Britských ostrovů ani z projevu některého z kritických europoslanců. Je součástí vládního memoranda jedné z členských vlád. Pikantní je, že dokument nešetřící kritikou unijní politiky vznikl v zemi, která patří k zakládajícím členům integrace – v Nizozemsku. Vypadá to tak, že z Cameronovy pěšinky se postupně začíná stávat cesta, kterou Brusel bude muset zakreslit do mapy.
Text, který minulý týden předložil Evropskému parlamentu nizozemský ministr zahraničí Frans Timmermans se řídí sloganem „European where necessary, national where possible.“ Jak je z tohoto hesla zřejmé, dokument vytyčuje oblasti, které by podle Nizozemí měly mít pod palcem členské státy, a Unie by jim do nich neměla zasahovat. Kritika bruselského postupu je výsledkem přezkumu subsidiarity, který provedla nizozemská vláda za pomoci všech resortů.
Jak informoval internetový magazín EUobserver cílem nizozemské akce je přetvořit sedmadvacítku na skromnější a střízlivější Unii. Podle Timmermanse by měla přestat Evropská komise vydávat nezávazná stanoviska a doporučení v oblastech, pro které nemá mandát. Nizozemský ministr takové počínání označil na „plíživý nárůst kompetencí.“
Od mléka pro školáky až po Lucemburk
Seznam novinek pro lepší EU obsahuje 54 oblastí evropských politik, které by do budoucna měly doznat změn, a to ať už se jedná o rozhodování Evropského soudního dvora, nebo o osud svačin evropských školáků. Nizozemci například navrhují, aby členské státy měly možnost snadněji snížit platy evropských úředníků. Haag dále nevidí důvod pro legislativu na evropské úrovni, která ukládá kvóty pro ženy ve vedení velkých společností.
Dokument mimo jiné odmítá i myšlenku nové položky unijního rozpočtu, která by byla určena na krytí hospodářských potíží členů eurozóny. Obsáhle se vyjadřuje i k problematice zdanění, například varuje před zavedením tzv. korporátní daně, tedy daně z příjmů právnických osob, která zatím funguje na národní úrovni. Jedním z témat je i justice – dokument uvažuje, že pokud Evropský soudní dvůr v Lucemburku interpretuje evropskou legislativu odlišně, než předvídali zákonodárci, původní předpis by měl být změněn.
Britové se radují
„Vítáme nizozemský postup jako důležitý příspěvek do debaty o budoucnosti Evropy. Sdílíme cíle našich nizozemských partnerů, především tezi Evropské unie, která je skromnější a efektivnější a Evropské unie, v níž se věci dělají na evropské úrovni pouze v případě potřeby, a na národní úrovni kdykoliv je to možné,“ cituje reakci britského ministra pro evropské záležitosti Davida Lidingtona server Euractiv.
Nizozemská chuť po změně evropských poměrů není žádnou novinkou. Už v únoru informoval Euroskop o snahách tamních akademiků o vypsání podobně laděného referenda, které přislíbil britský premiér svým občanům. Je ale jisté, že debata o postoji Nizozemska není krátkodobou záležitostí. Zemi tulipánů totiž stejně jako ostatní členy čekají v květnu 2014 volby do Evropského parlamentu a proměna ve skromnější EU je silným předvolebním tématem, které navíc Nizozemci mohou realizovat během předsednictví v roce 2016.
Autor: Mariana Pítrová, Euroskop