27.06.2013
čtk
Vyjednávači Evropské unie se dohodli na změnách zásadní položky v unijních vydajích, a to zemědělství. Ve společné zemědělské politice (SZP) má dojít k řadě úprav, včetně liberalizace výroby cukru od roku 2017. Předběžná dohoda, k níž dospěli zástupci 27 členských států, Evropského parlamentu a Evropské komise, má mimo jiné pomoci určit, kdo dostane kolik peněz v zemědělských dotacích. V nich se bude v letech 2014 až 2020 rozdělovat 50 miliard eur ročně. Návrh reforem ale ještě bude muset schválit Evropský parlament a členské státy EU.
Nejvíce budou podle agentury Reuters tratit největší farmy s velkou produktivitou v zemích jako je Francie, Německo, Španělsko nebo Itálie. Tyto farmy jsou v současnosti příjemci nejštědřejších dotací. Současný systém totiž zvýhodňuje ty, kdo měli v letech 2000 až 2002 největší produkci. Jsou to například velkofarmy v Pařížské pánvi. Právě úpravy ve výpočtech dotací by to měly změnit. Velké farmy by tak v některých případech mohly přijít až o 40 procent současných dotací. Vyjednávači ale souhlasili s tím, že dají vládám možnost omezit ztráty na 30 procent.
Podle unijního činitele, na kterého se odvolává Reuters, budou od října 2017 zrušeny kvóty na výrobu cukru. Vyjednávači se údajně také dohodli na tom, že 30 procent všech budoucích přímých plateb, které představují asi tři čtvrtiny ročního rozpočtu SZP, by mělo být podmíněno tím, že zemědělci podniknou kroky na zlepšení té části svých aktivit, které souvisejí s ochranou životního prostředí.
„Máme předběžnou dohodu vyjednávačů o reformě SZP, kterou nyní musí potvrdit Evropský parlament a vlády v EU,“ řekl eurokomisař pro zemědělství Dacian Ciolos. Některé klíčové otázky ale podle vyjednávačů zůstaly nevyřešené. Jednat se prý o nich bude paralelně s dlouhodobým rozpočtem EU na roky 2014 až 2020. Jde například o návrh omezit roční platby velkým farmám na 300 tisíc eur. Podle vlád by tato věc měla být dobrovolná, EK a europoslanci ale chtějí, aby byla povinná. Neshoda nad některými otázkami přitom podle nejmenovaných unijních činitelů nezabrání tomu, aby širší balík reforem příští rok nevstoupil v platnost.
Autor: Euroskop