Irsko schválilo zákon, který částečně umožňuje potraty

12.07.2013
čtk

Irští poslanci schválili návrh vůbec prvního irského zákona, který umožňuje potrat při ohrožení života matky. Převážně katolické Irsko je spolu s Maltou dosud jedinou zemí EU, kde je umělé přerušení těhotenství ilegální. Hlasování v irském parlamentu předcházela několikaměsíční ostrá debata, během které se objevily i dopisy pro premiéra Endu Kennyho napsané krví.

Poslanci návrh schválili po mnohahodinových diskuzích a jednom celonočním zasedání. Ruku pro něj zvedlo 127 poslanců z celkem 166 členů Poslanecké sněmovny, 31 bylo proti. Horní komora parlamentu, která má omezené pravomoci a ovládá ji Kennyho strana Fine Gael, by měla rozhodnutí dolní komory potvrdit.

V Irsku dosud de facto platí zákaz potratů i přesto, že nejvyšší soud v roce 1992 rozhodl, že potrat je legální v případě skutečného a velkého ohrožení života matky. Nicméně irští poslanci se od té doby ožehavému problému vyhýbali a nepřijali zákony potřebné k tomu, aby toto rozhodnutí mohlo být uplatňováno v praxi. Lékaři tak přesně nevědí, za jakých okolností mohou potrat provést.

Loni koncem října však rozvířila otázku interrupcí smrt jednatřicetileté Indky žijící v Irsku. Zemřela v nemocnici v irském Galway na otravu krve, když lékaři odmítli provést potrat jejího umírajícího plodu. Případ mnohé lidi šokoval a vyvolal řadu protestů odpůrců i stoupenců potratů. Irskou vládu přiměl k tomu, aby začala jednat.

Návrh zákona, který prošel dolní komorou, umožňuje umělé přerušení těhotenství u ženy se sklony k sebevraždě, pokud se tři lékaři shodnou na tom, že by se pokusila zabít, kdyby jí bylo zakázáno interrupci podstoupit. Proti návrhu v minulých týdnech demonstrovaly tisíce lidí. V sobotu se na protest proti návrhu legislativy v centru irské metropole Dublinu sešlo více než 35 tisíc demonstrantů.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek