Padne s Berlusconim i vláda? Soud rozhodne koncem měsíce


Mariana Pítrová, EUROSKOP, 12.7.2013

Silvio Berlusconi jednou provždy mimo politiku – to je přání řady Italů, kteří kontroverznímu matadorovi přičítají autorství nekalých praktik v politice Apeninského poloostrova. Konec Berlusconiho kariéry byl už několikrát na spadnutí, teď je mu ale trojnásobný italský premiér blíž než kdykoliv dřív. Do definitivního verdiktu soudu, který o osudu politika rozhodne, zbývají necelé tři týdny.

V květnu potvrdil soud Berlusconimu trest ve výši čtyř let a pětiletý zákaz působení ve veřejných funkcích za daňové úniky v jeho společnosti Mediaset. Z toho si protřelý politik nic nedělal, takových nepravomocných rozsudků ve svůj neprospěch zažil už několik. Čáru přes rozpočet mu ale udělal Nejvyšší kasační soud poté, co rozhodl, že konečné jednání v případu nařídí na 30. července.

Vzhledem k pověsti chronicky pomalého italského soudnictví brzké datum vyvolalo šok, a to nejen mezi veřejností, ale i na půdě italského parlamentu. Berlusconiho spolustraníci z Lidu svobody (PdL) označili postup soudu za politický proces a justiční spiknutí, které řídí levice. Očekávalo se, že soud zasedne nejdříve na podzim, připravit jednání takového rozsahu obvykle v Itálii trvá několik měsíců.

Poslanci Lidu svobody na protest proti rozhodnutí justice zablokovali běžnou agendu dolní komory, což se nesetkalo s pochopením koaličních partnerů. Ve vypjaté atmosféře se navíc zástupci Berlusconiho strany nechali slyšet, že pokud bude jejich otec zakladatel odsouzen, opustí řady vládní koalice.

Po viditelném vzrušení ve sněmovních lavicích se k celé kauze vyjádřil i samotný soud. Ten svou rychlost odůvodnil tím, že brzké jednání nařídil z důvodu možného promlčení případu, jež by nastalo začátkem srpna. Promlčecí doby jsou v Itálii výbušným tématem. Jak připomíná The Economist, jedna z Berlusconiho vlád v minulosti odsouhlasila zkrácení promlčecích dob některých trestných činů. Snad už bez překvapení je, že se jednalo i o skutky, z kterých se šestasedmdesátiletý politik sám zpovídá.

Nejhorší možné načasování

Protestní akce Lidu svobody přicházejí v nejhorší možný čas pro vládu premiéra Enrica Letty. Ratingová agentura Standard & Poor’s minulý týden snížila Itálii úvěrovou známku. Země se tak nebezpečně přibližuje stupni, při kterém obvykle státy žádají o finanční pomoc. Ačkoliv sám Berlusconi nyní působí jen v horní komoře jako senátor, jeho vliv ve straně je rozhodující. Vzhledem k velké koalici, kterou teď Lid svobody tvoří s Lettovou Demokratickou stranou, by odchod pravice znamenal pád kabinetu.

Kdyby byl Berlusconi skutečně na konci července odsouzen, za mříže by se pravděpodobně stejně nedostal. Vzhledem ke svému věku totiž patří k těm, kteří si trest odpykávají prospěšnými pracemi mimo vězení. Větší ránou by však pro protřelého politika byla nutnost opustit veřejné funkce. Před pár týdny se objevily informace, že místo mediálního magnáta by stranu mohla vést jeho dcera Marina a jméno Berlusconi by tak dál zůstalo v nejvyšších patrech italské politiky.

Autor: Mariana Pítrová, Euroskop

Sdílet tento příspěvek

Další aktuality