Brazílie otočila. Pomoc MMF pro Řecko podporuje

02.08.2013
čtk

Brazílie odvolala svého zástupce u Mezinárodního měnového fondu poté, co vyjádřil nesouhlas s uvolněním dalších peněz z
půjčky pro zadlužené Řecko. Podle Brazílie její zástupce neměl k vyjádření tohoto názoru pověření od vlády. Brazilský ministr financí Guido Mantega ve čtvrtek telefonoval s ředitelkou MMF Christinou Lagardeovou, aby jí vysvětlil, že zástupce Brazílie, Paulo Nogueira Batista, kritizoval dodatečnou pomoc pro Řecko bez pověření vlády. Podle Lagardeové ji Mantega ujistil, že Brazílie podporuje Řecko a řecký program.

Batista, který zastupuje i deset menších států Střední a Jižní Ameriky a Karibiku, ve středu veřejně kritizoval nedávné rozhodnutí výkonné rady MMF uvolnit Řecku dalších 1,7 miliardy eur (44,2 miliardy Kč) ze záchranného úvěru. Brazílie se hlasování zdržela, Mantega však ujistil, že v případě opakování volby by Brazílie byla pro.

V neobvykle otevřeném prohlášení Batista uvedl, že řecký reformní program je neuspokojivý a varoval před hrozbou platební neschopnosti země vzhledem ke zjištěním ve zprávě MMF zveřejněné ve středu. Batista prohlásil, že mluvil jen sám za sebe.

Brazilská vláda v minulosti kritizovala některá z přísných fiskálních opatření uložených zadluženým evropským zemím. Podle ní přísné omezení výdajů zpomaluje ekonomické oživení Evropské unie, napsala agentura Reuters.

Atény od poloviny roku 2010 zatím využily skoro 90 procent ze záchranného úvěru od MMF a eurozóny v celkové částce 240 miliard eur. Stále se ale nevrátily na dluhopisové trhy. Úsporné kroky, které po nich požadují mezinárodní věřitelé, mezitím srážejí řeckou ekonomiku, která je šestým rokem v recesi.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek