Volby v Bavorsku vyhrála s přehledem vládní CSU

16.09.2013
čtk

Oficiální výsledky potvrdily jasné vítězství vládních křesťanských socialistů (CSU) v nedělních volbách v Bavorsku: 47,7 procenta hlasů zajistí spojencům německé kancléřky Angely Merkelové většinu v zemském sněmu a možnost sestavit jednobarevnou vládu. Dosavadní koaliční spojenec CSU, liberálové z FDP naopak bavorský parlament opouštějí, protože ve volbách získali jen 3,3 procenta hlasů.

V zemském sněmu kromě vítězné CSU usednou jen tři strany z dosavadní opozice: sociální demokraté (SPD), které podpořilo 20,6 procenta voličů, Svobodní voliči s devíti procenty hlasů a Zelení s 8,6 procenty. Bavorský výsledek může podle expertů a médií zamíchat kartami v celostátních volbách, které se v Německu uskuteční o nadcházející neděli.

„Tyto volby představují vítr do plachet v celostátních volbách,“ prohlásil Hermann Gröhe, generální tajemník křesťanských demokratů (CDU) kancléřky Merkelové, sesterské strany bavorské CSU. Současně ale varoval, že „je samozřejmě jasné, že celostátní volby ještě nejsou rozhodnuty“.

Kancléřku může znepokojovat prohra koaličních liberálů, kteří v Bavorsku ztratili více než polovinu svého voličstva a všechna křesla v zemském sněmu. Merkelové se sice dávají velké šance, že získá třetí mandát ke vládnutí, ale vyhlídky na pokračování dosavadní vládní koalice s liberály se jeví méně růžové.

Hlavní opoziční strana, SPD, si sice v Bavorsku polepšila od svého nejhoršího poválečného výsledku v této spolkové zemi před pěti lety, ale dva procentní body se jeví příliš málo na dělání si nadějí, že konzervativce vyhodí ze sedla. A spojenec sociálních demokratů, Zelení, sklouzl k neuspokojivým 8,6 procenta.

Čeká na Čechy mýtné

„Je to úžasný volební úspěch,“ okomentoval triumf své strany krátce po uzavření volebních místností stávající i příští bavorský premiér Horst Seehofer. Jeho strana podle něj nechala zapomenout na volební nezdar před pěti roky, kdy poprvé po řadě desetiletí musela jít do koalice, a to s vládními liberály (FDP). „Rok 2008 je historií a my jsme zpátky tam, kde jsme bývali,“ poznamenal bavorský premiér. Přesvědčivé vítězství své strany později označil za závazek prosadit kontroverzní mýtné na německých dálnicích pro zahraniční motoristy, s nímž CSU do voleb šla.

Hlavním trumfem CSU podle odborníků nicméně byla velmi dobrá hospodářská a sociální situace Bavorska, které je jedním z nejbohatších a ekonomicky nejsilnějších regionů Německa. Bavorsko má mimo jiné nejnižší nezaměstnanost ze všech německých spolkových států – jen 3,8 procenta, zatímco celoněmecký průměr je o tři procentní body vyšší.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek