23.09.2013
čtk
Angela Merkelová získala pro svou CDU/CSU velké vítězství. Její stranu volilo 41,5 procenta Němců, což jí vynese 311 poslaneckých mandátů z 630. Koaliční liberálové (FDP) zůstali mimo sněmovnu. Do ní se nakonec nedostala ani protievropská Alternativa pro Německo.
Druhou nejsilnější stranou jsou sociální demokraté (SPD), kteří si připsali 25,7 procenta hlasů, což zajišťuje parlamentní křesla 192 poslancům. Následuje Levice s 8,6 procenta hlasů a 64 poslanci. Nejmenší stranou, zastoupenou ve Spolkovém sněmu 63 zákonodárci, bude Spojenectví 90/Zelení, kteří oslovili 8,4 procenta voličů.
Zatímco konzervativci dosáhli nejlepšího výsledku za posledních 20 let, liberálové z Bundestagu poprvé od roku 1949 vypadli. Zisk 4,8 procenta hlasů na mandáty nestačil, do Spolkového sněmu se těsně neprobojovala ani euroskeptická Alternativa pro Německo (AfD), která při své první účasti ve volbách dostala 4,7 procenta hlasů. Nováček předchozích voleb, Pirátská strana Německa, zaznamenal zisk 2,2 procenta hlasů a krajně pravicová Nacionálnědemokratická strana Německa (NPD) 1,5 procenta.
Německo nejspíš míří k velké koalici CDU/CSU a SPD. Merkelová by teoreticky mohla vládu vytvořit i se Zelenými, ale kvůli zásadním obsahovým rozdílům je taková spolupráce málo pravděpodobná. Zaznělo to podle agentury DPA i z vedení Zelených v noci na dnešek. Vznik červeno-rudo-zelené koalice – tedy spolupráce SPD, Levice a Zelených – je pak téměř vyloučena, protože spolupráci s Levicí sociální demokraté i Zelení rozhodně odmítají.
Devětapadesátiletá Merkelová vládne Německu od roku 2005 a ziskem třetího mandátu k vedení vlády se zařadí po bok Konrada Adenauera a Helmuta Kohla.
Svého aktivního volebního práva v neděli využilo 71,5 procent oprávněných voličů, což je jen o málo víc než v roce 2009, kdy byla volební účast rekordně nízká, pouhých 70,8 procenta. Ještě v roce 2005 se k volebním urnám vydalo 77,7 procenta dospělých Němců, v roce 2002 79,1 procenta.
Autor: Euroskop