Marie Bydžovská, Euroskop, 22.11. 2013
Čína a Evropská unie zahájí jednání o investiční dohodě. Na vrcholné schůzce Čína-EU to dnes oznámili nejvyšší představitelé obou regionů. Co smlouva s asijským ekonomickým obrem může přinést České republice a Evropě? Euroskopu odpověděli dva čeští experti na Čínu a její vztahy s ČR.
Jednání o jedné z celosvětově nejambicióznějších investičních dohod je „důležitý výchozí krok k vytvoření oboustranně výhodného dlouhodobého vztahu s Čínou,“ komentoval plán komisař pro obchod Karel de Gucht. Smlouva je zásadním bodem jeho agendy ve vztahu k Číně.
„Velká čínská zeď“ pro zahraniční investory
„Říše středu“ je druhým nejdůležitějším obchodním partnerem EU po Spojených státech. Směřuje do ní však pouze 2,1 procent přímých zahraničních investic z EU. Evropská obchodní komora v Číně považuje za hlavní příčiny nízkých evropských investic diskriminační legislativu a praxi čínských úřadů.
To potvrdil Euroskopu i Rudolf Fürst z Ústavu mezinárodních vztahů. „Institucionální prostředí v Čínské lidové republice je regionálně velmi rozdílné, takže i přes oficiální dohody investoři (a exportéři) narážejí na byrokratické překážky a projevy skrytého protekcionismu. Konkurenční prostředí v Číně není vůči cizincům otevřené, toto ostatně platí nejen v Číně, ale také na Tchaj-wanu, v Jižní Koreji a v Japonsku.“
Cílem Evropské komise je nahradit současných 26 bilaterálních dohod jednotlivých členských států s Čínou jediným dokumentem. „Ve dvoustranných jednáních bude Čína vždycky ten silnější. Je pravda, že některé země získaly nějaké výhody; teď je ale jasné, že to bylo jen krátkodobě, dnes už to výhodné není. Bilaterální dohody vytvářejí skrytou vnitřní soutěž, která může Evropu jen poškodit,“ nechal se slyšet italský europoslanec Crescenzio Rivellini, předseda parlamentní delegace pro vztahy Čínou.
Příležitost pro české podnikatele
Podle Viléma Semeráka, ekonoma z Institutu CERGE-EI, čínští investoři vidí již nyní Evropu jako bezpečné a stabilní místo pro investice, s transparentním a předvídatelným právním rámcem, což ukázala i studie společnosti Roland Berger.
„Do budoucnosti budou mít zřejmě zájem o především o usnadnění vízových procedur, stanovení jasných pravidel a garancí pro zacházení se státními a polostátními firmami a možnost určité harmonizace, aby mohli pro země EU používat stejné postupy,“ vyjádřil se pro Euroskop.
Investiční dohoda proto podle něj nabízí větší prostor k otevření čínského trhu pro Evropany než naopak. „Pro ČR by dohoda měla znamenat příležitosti k expanzi domácích firem v Číně – což znamená jednak nižší náklady související se získáním přístupu k novým odběratelům v Číně, ale také další zlepšení možností „outsourcovat“ některé aktivity a přitom si nad nimi zachovat lepší kontrolu než při spoléhání na čínské subdodavatele,“ řekl Semerák.
„Otázkou je, nakolik budou české firmy schopné toto zlepšení přístupu okamžitě využít – čínský trh i tak zůstane hodně specifický a vstup na něj nebude jednoduchý a levný krok,“ dodal.
Druhou výzvou pro české podnikatele bude podle Semeráka možnost podílet se na přílivu čínských investic do Evropy. V této souvislosti upozornil Rudolf Fürst, že se objevil i nový formát jednání mezi Čínou na jedné straně a 16 postkomunistickými evropskými zeměmi, kam patří i Česká republika. „I zde je prostor pro investiční dohody, byl bych ale velmi opatrný, protože tento formát nenabízí partnerským zemím Čínské lidové republiky vůbec nic, je zaměřen výhradně na prostor Evropy. Zde je asymetrie do očí bijící, celá agenda je řízena z čínského ministerstva zahraničí, téměř na úrovni formy rozvojové pomoci,“ řekl.
Autor: Marie Bydžovská, Euroskop