11.12.2013
čtk
Poslanci Evropského parlamentu v úterý odsouhlasili odklad aukce 900 milionů emisních povolenek. To by mělo vést k růstu jejich rekordně nízkých cen a znovu motivovat firmy, aby více investovaly do ekologičtějších provozů. Úpravu systému obchodu s povolenkami (ETS) navrhla Evropská komise, v Evropském parlamentu ale opatření původně narazilo na odpor. Letos v dubnu jej poslanci odmítli, v červenci ale změnili názor a pro dočasné stažení části povolenek z trhu se vyslovili i nyní.
Pro návrh, který se výrazně dotkne i českého průmyslu, hlasovalo 385 poslanců, 284 jich bylo proti. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), které se problematice věnuje spolu s ministerstvem životního prostředí, uvedlo, že rozhodnutí Evropského parlamentu je v souladu s postojem české vlády. „Pro ČR je důležité, aby se jednalo pouze o jednorázovou úpravu kompetencí Evropské komise, aby množství povolenek nepřesáhlo 900 milionů a aby EK před provedením zásahu do systému EU ETS provedla posouzení dopadů na průmysl,“ sdělila mluvčí MPO Jana Dronská.
Systém obchodu s povolenkami zavedla Evropská unie v roce 2005. Tehdy se mezi členské země rozdělily emisní kvóty na vypouštění průmyslových škodlivin do ovzduší, po jejichž překročení se musí kupovat povolenky. Ekonomická krize posledních let však způsobila, že povolenek je na trhu nadbytek; jejich ceny tím pádem klesaly a celý systém přestal plnit svou funkci.
„Jde o jednorázovou intervenci na trhu ETS. Zatímco v dubnu plénum návrh těsně odmítlo, v červenci se naopak našla na jeho podporu těsná většina. Původní plán EK přitom prošel jedinou změnou, a to, že stažení (povolenek) by mělo následovat až poté, co bude stanoveno, jaké dopady bude opatření mít,“ uvedl britský europoslanec Chris Davies z liberálnědemokratické frakce (ALDE).
Jedna povolenka, která znamená možnost vypustit do ovzduší jednu tunu oxidu uhličitého (CO2), by podle odhadu expertů měla stát alespoň 20 eur, pokud má výrobce nutit ke snižování emisí. V současnosti se ceny pohybují mezi čtyřmi a pěti eury za tunu, což je suma, která producenty k investicím do ekologie nemotivuje.
Autor: Euroskop