Shodal kolem GMO kukuřice se v Bruselu nenašla

12.02.2014
čtk

Ministři zahraničí členských zemí EU včera nenašli shodu ohledně povolení pro pěstování jedné z geneticky modifikovaných (GMO) forem kukuřice. Řekl to šéf diplomacie předsednické země unie, Evangelos Venizelos z Řecka.

Celkem 19 zemí se dnes vyjádřilo jasně proti povolení zmíněnou geneticky upravenou plodinu v unii pěstovat. Formálně se o věci vůbec nehlasovalo, bylo totiž jasné, že kvalifikovanou většinu, potřebnou pro odmítnutí návrhu, se nepodaří najít. Česká republika by se spolu s dalšími třemi zeměmi při hlasování zdržela, pět zemí by kukuřici známou jako Pioneer 1507 pěstovat povolilo. Nyní se do EU může dovážet pro potravinářské i pro zemědělské účely.

V Evropě o pěstování GMO není příliš velký zájem a na celosvětové produkci těchto plodin má region pouze nepatrný podíl. Přestože není pravděpodobné, že by se nová plodina někdy v Evropě začala hojně pěstovat, proti případnému schválení by se určitě postavila řada ekologických aktivistů či skeptických konzumentů.

Eurokomisař pro zdraví Tonio Borg dnes připomněl, že žádost byla podána v roce 2001. „Nikdo nemůže říct, že Komise s návrhem pospíchala,“ usmál se. Za 13 let od návrhu se odpovědné evropské úřady šestkrát vyjadřovaly k případnému zdravotnímu nebezpečí upravené plodiny a o věci dvakrát rozhodoval soud, který loni rozhodl, že komise musí návrh předložit. Borg také upozornil, že nyní se projednávají nová pravidla, která by měla umožnit členským zemím, aby o pěstování GMO rozhodovaly především ony samy.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek