07.04.2014
čtk
Rwandské úřady znemožnily francouzskému velvyslanci účast na ceremonii k 20. výročí genocidy. Jedná se o další kolo v diplomatické roztržce mezi oběma zeměmi, která se rozhořela kvůli obvinění rwandského prezidenta, že je Paříž odpovědná za smrt stovek tisíc menšinových Tutsiů a umírněných Hutuů v roce 1994.
Rwandský prezident Paul Kagame před nedávnem pařížskému týdeníku Mladá Afrika (Jeune Afrique) řekl, že Francie spolu s Belgií údajně pomohly vytvořit předpoklady pro genocidu a účastnily se prý i zabíjení. Vláda v Paříži v reakci na to oznámila, že francouzská ministryně spravedlnosti Christiane Taubiraová se nezúčastní slavnostní ceremonie k uctění obětí. Nahradit ji měl velvyslanec v zemi Michel Flesch. Ten oznámil, že neobdržel na akci akreditaci.
Francie a Rwanda
Édouard Balladur, který zastával post předsedy vlády v době genocidy, označil obvinění ze strany Rwandy za „účelovou lež“. Podle něj nebyla Francie v žádném případě spoluviníkem genocidy, naopak prý byla první zemí světa, jež dala podnět k vyslání humanitární mise.
Rwandská genocida bývá podle agentury AFP označována za poslední genocidu 20. století. Násilnosti vypukly ze 6. na 7. dubna 1994 a během sta dní hutuští extremisté zmasakrovali na 800.000 lidí. Asi 2,7 milionu lidí muselo uprchnout ze svých domovů a na 1,6 milionu se uchýlilo do zahraničí.
OSN až v roce 1997 potvrdila, že byla předem upozorněna na chystaný masakr. Tehdejší šéf OSN Kofi Annan, který byl v roce 1994 náměstkem generálního tajemníka OSN pro mírové operace, přiznal, že OSN mohla genocidě zabránit. Prohlásil také, že cítí vinu. Selhání přiznal i bývalý prezident Spojených států Bill Clinton. Francouzský parlament přímý podíl Francie na genocidě odmítl, připustil ale řadu chyb.
Nizozemsko a Srebrenica
Nepříjemné spojení s masakrem ve Srebrenici zase řeší v Haagu Nizozemsko. Začal proces, ve kterém matky a vdovy po mužích zavražděných v roce 1995v bosenské Srebrenici žalují nizozemskou vládu, že její jednotky masakru nezabránily. Nizozemské jednotky tehdy sloužily v mírových silách OSN s úkolem chránit muslimy ve Srebrenici před srbskými vzbouřenci. Ti nakonec ovládli město a zabili kolem 8000 mužů a chlapců.
Právníci organizace nazvané Srebrenické matky, žádají pro ženy odškodnění. Případ by se podle AP mohl stát precedentem k posuzování činnosti dalších mírových misí OSN. Nizozemská justice naopak odmítla požadavek bosenských žen, aby před soudem stanula Organizace spojených národů (OSN). vysvětlila, že OSN se těší imunitě, na základě které nepodléhá žádnému národnímu soudu.
Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) označil masakr ve Srebrenici za genocidu. Příslušníci nizozemských „modrých přileb“, kteří měli od Rady bezpečnosti OSN mandát k ochraně civilních bosenských uprchlíků ve Srebrenici, byli podle dobových svědectví velmi slabě vyzbrojeni, aby mohli odolat nátlaku Srbů.
Podle žaloby organizace Srebrenické matky, která zastupuje asi 6000 lidí, co masakr přežili, a také deset vdov, jež v Srebrenici ztratily manžely, jsou OSN a Nizozemsko za masakr spoluodpovědné.
Autor: Euroskop