Füle:Krize na Ukrajině je nejvážnější od roku 1945

25.04.2014
čtk

Krize na Ukrajině je nejvážnější krizí v Evropě od roku 1945 a Evropská unie by v jejím světle měla ještě více podpořit projekt Východního partnerství. Na pražské mezinárodní konferenci k pátému výročí zahájení tohoto projektu sbližování šesti postsovětských republik s EU to dnes prohlásil evropský komisař pro rozšíření Štefan Füle. Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka ale tento projekt potřebuje reformovat.

„Čelíme nejvážnější krizi od roku 1945, o tom není pochyb,“ prohlásil Füle k událostem na Ukrajině, která se v roce 2009 během českého předsednictví EU zapojila do projektu Východního partnerství spolu s Běloruskem, Arménií, Ázerbájdžánem, Gruzií a Moldavskem. „Teď nastal čas ukázat silnější a rozhodnější závazek k projektu Východního partnerství. Ukrajina, její občané a jejich svobody se nesmějí stát oběťmi politických her. To nepatří do politiky 21. století,“ vyzval Füle na konferenci pořádané na ministerstvu zahraničí.

Český eurokomisař vyzdvihl přínosy tohoto projektu, který se v poslední době dostal v unijní agendě do pozadí. „Východní partnerství přežilo a v mnoha případech kvetlo. Je to politika podporující rozvoj a je dostatečně flexibilní, aby se přizpůsobila reálným podmínkám, přesto zůstává věrná hodnotám a principům, na nichž stojí,“ uvedl Füle.

Budoucnost tohoto projektu vidí v unijní podpoře východoevropských zemí, aby ukázaly své ambice, a ty, které se rozhodnou pro reformy, aby dostaly od EU větší pomoc. „Nemá to být o volbě mezi Východem a Západem, mezi Ruskem a Bruselem, ale o tom vytvořit v reálu podmínky pro naše partnery, aby se mohli svobodně a suverénně rozhodnout o své budoucnosti,“ řekl Füle.

Hostitel konference, ministr zahraničí Zaorálek, souhlasil, že projekt má fungovat i v budoucnu a má být nástrojem ke sbližování EU s postsovětskými státy, potřebuje ale reformu. „Potřebujeme mnohem individuálnější přístup k partnerským zemím. Jediná strategie, která byla dostatečná pro střední Evropu, nestačí pro Východní partnerství,“ zopakoval šéf české diplomacie své výtky, které už před konferencí uvedl v rozhovoru s ČTK.

Podle Zaorálka se s problémy potýká celá politika sousedství Evropské unie, jak podle něj ukazuje i vývoj v arabském světě. „Naše politika sousedství má sice problémy, ale ty lze napravit, vylepšit ty nástroje a dostát své odpovědnosti, jak pomoci našim parterům,“ věří přesto ministr.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek