Stropnický je v Mali u českých vojáků

25.04.2014
čtk

Ministr obrany Martin Stropnický přiletěl na návštěvu českých vojáků v africkém státě Mali. Poprvé ve funkci tak zavítal mezi účastníky některé ze zahraničních misí. Stropnický do hlavního města Bamaka a výcvikového centra v Kati přijel jen pár dní předtím, než vláda projedná návrh na prodloužení mandátu pro působení českých vojáků v africké zemi.

„Výcviková mise v Mali se pro EU i českou armádu stává jednou z nejdůležitějších zahraničních operací,“ řekl po příletu do Bamaka Stropnický. Česká armáda se postupně stahuje z Afghánistánu, kde ve velkém měřítku působila v uplynulých letech. Těžiště zájmu ozbrojených sil Západu se čím dál více přesouvá právě na „černý kontinent“.

Současný mandát pro zapojení vojáků do výcvikové mise pod hlavičkou Evropské unie skončí v červnu. Češi ale chtějí v Africe působit i nadále. „V pondělí předkládám vládě návrh na prodloužení české účasti v misi EUTM do konce letošního roku, výhledově bychom chtěli v této misi pokračovat i v dalších letech,“ uvedl Stropnický.

Platný mandát počítá s maximálním nasazením 50 českých vojáků do výcvikové mise. V Bamaku jich je nyní 34 v jednotce, která hlídá velitelství celé operace sídlící v bamackém hotelu Nord Sud. Další čtyři vojáci působí na výcvikové základně v Kati. Trénují zdejší ozbrojené síly, aby byly samostatně schopné boje proti islamistům na severu země.

Stropnický je v Mali „na skok“. Do Afriky vyletěl brzy nad ránem a odpoledne se vrací zpět do Prahy. Ministr chtěl osobně poznat místo, kde jeho vojáci působí. Spolu s ním jsou v Mali členové sněmovního výboru pro obranu – poslanci David Kádner, Bohuslav Chalupa, Jana Černochová, Igor Chalupčík a tajemnice výboru Kateřina Svobodová.

Před rokem zahájila Francie operaci Serval namířenou proti extremistům napojeným na teroristickou skupinu Al-Káida, kteří v roce 2012 obsadili sever Mali. Následně se připojila Evropská unie s výcvikovou misí. V jejím rámci Češi nejprve chránili velitelství v hlavním městě Bamaku a později se zapojili do výcviku maliských ozbrojených sil.

Evropská unie prodlouží svou výcvikovou misi v Mali o dva roky, tedy do května 2016. Zahájena bude doplňující civilní mise EU, která má pomoci s výcvikem nearmádních bezpečnostních agentur – tedy policie či národní gardy.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek