Füle: Rusko jsme podcenili

28.04.2014
čtk

Mezinárodní společenství podcenilo Rusko. Tvrdí to evropský komisař pro rozšíření Štefan Füle. Jako příklady uvedl výrok ruského prezidenta Vladimira Putina, kde označil rozpad bývalého Sovětského svazu za největší katastrofu 20. století nebo když označil Ukrajinu za umělý stát. Füle to řekl na konferenci o společné bezpečnostní budoucnosti, která se uskutečnila v Poslanecké sněmovně.

„Podcenily ho (Rusko) členské státy, podcenily ho instituce EU, podcenili ho naši spojenci,“ řekl Füle. Už minulý pátek označil krizi kolem Ukrajiny za nejzávažnější krizi v Evropě od roku 1945.

Slovenský velvyslanec v Praze Peter Weiss řekl, že Rusko přestalo být garantem poválečného uspořádání v Evropě. Přestalo také podle něj respektovat helsinský akt z roku 1975, který samo chtělo, aby právně zaručilo poválečné uspořádání v Evropě. Připomněl, že jsou to právě členové mise Organizace pro bezpečnosti a spolupráci v Evropě, které před několika dny zadrželi vzbouřenci na východě Ukrajiny. Anexe Krymu je podle něj silným povzbuzením pro separatisty a iredentisty nejen v Evropě, ale i po celém světě.

Bývalý český premiér a eurokomisař Vladimír Špidla se pozastavil nad tím, že Rusko, které anektovalo Krym, je členem Rady bezpečnosti OSN, což je podle něj vážná věc. Nastává tak podle něj otázka, jaký dopad bude mít tato věc na OSN, protože jde o jedinou skutečně globální architekturu. Ukrajinskou krizi označil za dlouhodobou věc s dosahem až 30 let. Rusko se podle něj bude dlouhodobě ocitat v opozici vůči Evropě.

Řečníci se také shodovali v tom, že jednou z velkých bezpečnostních hrozeb je příliv imigrantů z Afriky. Například vedoucí Střediska bezpečnostní politiky Fakulty sociálních věd UK Miloš Balabán připomněl nedávné varování italského ministra vnitra Angelina Alfana, že na severu Afriky se nachází až 600.000 migrantů, jejichž cílem je dostat se do Evropy. Připustil, že pro další členské země včetně ČR možná vyvstane otázka rozdělování uprchlíků do nových členských států.

Podle Balabána je zřejmě také na místě uvažovat o nové evropské bezpečnostní strategii. Podobně se vyjádřil i velvyslanec Weiss, když řekl, že nový Evropský parlament vzešlý z blížících se voleb by měl začít diskusi o nové evropské bezpečnostní politice.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek