Francie: 50 miliard eur úspor

30.04.2014
čtk

Francouzští zákonodárci odhlasovali plán úspor, který by měl státní kasu v letech 2015 až 2017 zbavit výdajové zátěže ve výši 50 miliard eur (1,4 bilionu Kč). Nyní se k plánu může vyjádřit Evropská komise, která již Francii poskytla dva dodatečné roky na to, aby vrátila svůj rozpočtový deficit zpět do pásma, které požadují pravidla Evropské unie.

Plán podpořilo 265 přítomných poslanců dolní komory parlamentu, zatímco 232 jich bylo proti. K přijetí programu vlády se ale sešla jen těsná většina socialistů, kteří tak ukázali, že v jejich táboře se kvůli snahám o omezení nákladů státu vedou spory.

Ekonomové ale pochybují, zda plán umožní socialistické vládě premiéra Manuela Vallse splnit svůj cíl – tedy snížit deficit veřejných financí na tři procenta HDP do konce roku 2015. „Je to rozhodující hlasování, které klade hluboký důraz na pokrok naší země,“ řekl Valls parlamentu před hlasováním. Toho se ale zdrželo 67 poslanců, včetně 41 socialistů, což představuje vysokou míru odporu ve vlastních řadách.

Plán na podporu francouzské ekonomiky nastínil již v lednu prezident François Hollande. Ten mimo jiné podnikům slíbil snížení daní v objemu 30 miliard eur. Podle Evropské komise jsou plány Francie v souladu s jejími doporučeními.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek