Juncker zkusí získat většinu

27.05.2014
čtk

Kandidát Evropské lidové strany (EPP) do čela Evropské komise, někdejší lucemburský premiér Jean-Claude Juncker, může začít hledat většinovou podporu pro svůj nástup do této funkce. Mandát k tomu dostal na dnešním jednáním šéfů politických frakcí v Evropském parlamentu. Podle nich má právo se pokusit o získání většiny v parlamentu jako první, protože je kandidátem vítězného uskupení z nedávných eurovoleb. Musí ale také získat podporu členských států.

O otázce budou dnes jednat ještě frakce na svých vlastních setkáních. Večer budou o tématu diskutovat také prezidenti a premiéři zemí unijní osmadvacítky.

Prohlášení, které lídři frakcí dnes na jednání přijali, připomíná, že parlament a členské země EU mají za hladký proces výběru a zvolení nového šéfa komise společnou odpovědnost. Rozhodnutí Junckera podpořit přijali zástupci skupin, které dohromady reprezentují nejméně 561 z celkových nových 751 europoslanců, uvedl mluvčí europarlamentu Jaume-Duch Guillot. V končícím složení parlamentu mají tyto frakce dohromady 645 členů.

Parlament jej volí prostou většinou na základě návrhu členských zemí, které se na něm musí shodnout většinou kvalifikovanou. Evropské politické strany přitom zdůrazňují, že hlavy států a vlád při rozhodování o své nominaci musí brát ohled na výsledky evropských voleb.

Šéf frakce evropských socialistů (S&D), která minulý týden ve volbách skončila druhá, Hannes Swoboda dnes při příchodu na jednání v Evropském parlamentu novinářům připomněl, že německá kancléřka Angela Merkelová už dala najevo jistou podporu Junckerova nástupu do čela komise.

EPP však – aby za partnery získala sociální demokraty – musí podle Swobody provést určité politické změny. „Je na panu Junckerovi, aby přišel s programem změny, tvorby pracovních míst, boje s daňovými úniky, novou migrační politikou. Pokud budou v jeho programu tyto prvky, podporu dostane,“ poznamenal šéf socialistické frakce.

Junkcer sám lídrem frakce není, dnes tedy v europarlamentu chyběl. Těsně po volbách ale prohlásil, že se o komisi ucházet chce. Dodal tehdy, že je připraven dělat kompromisy, ale nehodlá u nich „klečet na kolenou“.

Podobně jako Swoboda se před dnešní schůzkou vyjádřil také Martin Schulz, který byl nejen Junckerovým soupeřem ve volbách, ale stále ještě stojí v čele Evropského parlamentu. „Kandidát nejsilnější strany by měl dostat mandát členských zemí, aby se mohl pokusit získat většinu. S ohledem na výsledek voleb je to Jean-Claude Juncker,“ připustil Schulz.

Pokud se to nominantovi EPP nepodaří, měl by se prý o vytvoření „široké většiny“ proevropsky laděných stran pokusit ten, kdo skončil ve volbách na pásce druhý, tedy Schulz sám.

Na dnešní schůzku lídrů frakcí europarlamentu přišel také šéf britské euroskeptické Strany nezávislosti spojeného království (UKIP) Nigel Farage. Stojí v čele nejmenší stávající frakce Evropa svobody a demokracie (EFD). Euroskeptici v nynějších volbách posílili. Kolegům prý Farage dorazil „otevřít oči a uši“, aby pochopili, že nezadržitelný proces posilování unie byl zastaven. Junckera označil za „šíleného federalistu“, neexistuje prý fanatičtější budovatel „Spojených států evropských“.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek