Lucie Priknerová, Euroskop, 18.6. 2014
Jednou z hlavních priorit italského předsednictví, které začne 1. července, bude imigrace. Jen od počátku letošního roku dorazilo k italským břehům více než 50 tisíc nelegálních imigrantů, loni to bylo „pouze“ 40 tisíc. Zvýšil se také počet lodí, které skutečně na evropském břehu přistanou, a to dokonce o 900 procent.
„Chceme ukočírovat fenomén imigrace nejenom pomocí krátkodobých intervencí, ale také dlouhodobými politikami“, uvedl zástupce ministryně zahraničí Lapo Pistelli. Hlavním cílem Itálie podle něj bude vytvořit dobré podmínky v regionech, odkud migranti do Evropy přicházejí, tedy v Africkém rohu, v Egyptě a v Libyi.
Nelegální imigrace „Centrální středomořskou cestou“, včetně Apulie a Kalábrie. (zdroj: FRONTEX)
Dvě tváře imigrační politiky
Více než polovina všech nelegálních imigrantů směřujících do EU se sem dostane „Centrální středomořskou cestou“, tedy přes Sicílii. Kvůli lepší koordinaci zde začala přímo působit i evropská agentura FRONTEX.
S nárůstem imigrantů, kteří se ve své vlastní zemi ocitají v nebezpečí ohrožení života, také vzrůstá etické dilema, protože posílat zpět migranty, jimž v jejich zemi hrozí smrt kvůli politické situaci, je pro Evropskou unii velmi problematické.
Při snaze přeplout Středozemní moře se ročně utopí až tisíce lidí. Poté, co v říjnu 2013 ztroskotaly dvě lodě a o život přišlo 400 syrských a eritrejských imigrantů, Itálie spustila operaci Naše moře, která má pomoci zachraňovat lidi v případě podobných neštěstí.
Na druhou stranu se Itálie snaží udržet hranici maximálně nepropustnou. Pokud se navíc prokáže, že se imigranti do země dostali nelegálně, hrozí jim pokuta až do výše 5 tisíc eur.
300 tisíc eur za den
Spolu s rapidním nárůstem uprchlíků testujících propustnost středomořské hranice rostou také náklady na její ochranu. Jeden den hlídkování ve Středozemním moři vyjde EU na 300 tisíc eur. Jenomže Italové jsou mnohem skeptičtější a obávají se toho, že je EU nechá napospas.
„Evropa musí vzít situaci do svých rukou, nemůže být řečeno, že posláním 80 milionů eur… je vše vyřešeno“, komentoval pro The Guardian italský ministr vnitra Angelino Alfano zvýšení rozpočtu FRONTEXu.
Imigrace jako horký brambor
Protože v současnosti neexistuje účinné a efektivní řešení imigrační tsunami, která zasáhla Evropu, státy se snaží zbavit nelegálních imigrantů přehozením problému na jiný subjekt, ať už je to jiný členský stát, nebo EU samotná.
Ačkoliv Itálie sama volá po „sdílení břemene“, tedy solidaritu mezi zeměmi EU v oblasti migrace, podle Wall Street Journal mezi samotnými středomořskými zeměmi, které jsou imigrací nejvíce zasažené, solidarita příliš nefunguje. Italská pohraniční stráž totiž obvykle zadržené uprchlíky na moři obrátí a stejnou lodí je pošle zpět, ti pak často končí v Řecku, a naopak. „Je to takový druh ping-pongu mezi Itálií a Řeckem“, uvedla Laura Boldriniová z italského úřadu Vysokého představitele OSN pro uprchlíky pro Wall Street Journal.
Nově se Itálie pokouší přehodit problém na evropskou agenturu FRONTEX, která by se podle jejích představ měla o uprchlíky postarat.
Otevřená Evropa
I přes palčivý problém na jižní hranici si EU uvědomuje, že legální cesty do Evropy musí zůstat otevřené. Očekává se, že italské předsednictví přinese posun na poli legální migrace. Itálie by měla podpořit případné návrhy na vzájemné uznávání národních rozhodnutí o udělení azylu.
S ohledem na propojenost růstu a migrace by v následujícím půlroce také měla pokračovat jednání o zpřístupnění legálních migračních cest pro studenty a vědce a o tzv. cirkulačních vízech určeného pro opakované vstupy do Schengenského prostoru v krátkém časovém úseku, obvykle jednoho až pěti měsíců.
Autor: Lucie Priknerová, Euroskop