Fondy EU: 6,5 miliard se přesune do jiných projektů


Petr Zenkner, Euroskop, 7.8. 2014

Vláda schválila strategii pro dočerpání peněz z operačních programů na roky 2007-2014. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) navrhlo přesun peněz v rámci programů, aby se uvolnilo více než 6,5 miliardy korun na kvalitně připravené projekty.

Podle náměstka ministryně pro místní rozvoj Daniela Brauna hrozí, že Česká republika letos nedočerpá peníze v objemu až 24,4 miliardy korun. Ministryně Věra Jourová po jednání vlády doplnila, že fakticky by ztráta mohla být kolem 12 miliard korun.

Premiér Bohuslav Sobotka věří, že ztráta 24 miliard korun je nejpesimističtější scénář. „Jsem pevně přesvědčen, že ministři přijmou taková opatření, aby se tento scénář nenaplnil,“ uvedl.

Nejvíce ohrožené programy

Národní orgán pro koordinaci (NOK), který funguje pod Ministerstvem pro místní rozvoj, varoval již v únoru, že existuje riziko nedočerpání desítek miliard korun. Vláda proto přijala opatření, která to měla změnit. U většiny operačních programů se nastartoval obrat k lepšímu, někde se ale ještě efekt neprojevil. I proto navrhlo MMR přesun peněz v rámci operačních programů.

Největší riziko nedočerpání peněz je u OP Životní prostředí, kde může částka dosáhnout až 10 miliard. Druhým nejohroženějším operačním programem je OP Výzkum a vývoj pro inovace s 9,8 miliardami. Od jedné do dvou miliard hrozí nedočerpání u Integrovaného operačního programu (2,2 mld.), ROP Severozápad (1,6 mld.) a OP Praha–Adaptabilita (0,9 mld.).

Ministerstvo školství chce snížení ztráty v programu zaměřeném na podporu vědy a výzkumu dosáhnout individuální prací s příjemci a metodickými změnami, které by zrychlily čerpání a snížily administrativu. „Těmito kroky bychom mohli snížit ztrátu o 1,9 miliardy korun,“ řekl ministr školství Marcel Chládek.

Ministerstvo životního prostředí v rámci „záchranného plánu“ přerozdělí 5,5 miliardy korun z evropských dotací, které původně měly jít na vodohospodářské projekty a technickou pomoc, do energeticky úsporných projektů. Uvažuje se i nad rozfázováním projektu pražské Ústřední čistírny odpadních vod na Císařském ostrově.

Projekty za 30 miliard

Loni Česká republika z evropských peněz nedočerpala až deset miliard korun. Na to, že Česku letos hrozí opět nevyčerpání evropských peněz, upozornilo MMR vládu v únoru. Kabinet tehdy v reakci na to schválil krizové plány.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky je efektivní dočerpání financí z evropských fondů jeho jednoznačnou prioritou. Vláda proto bude každý měsíc problematiku čerpání vyhodnocovat.

Ministryně Jourová uvedla, že za poslední tři měsíce byly schváleny projekty za 30 miliard korun a proplaceny byly projekty za téměř 20 miliard korun.

Autor: Petr Zenkner, Euroskop

Sdílet tento příspěvek

Další aktuality