Slovensko: 65 milionů eur na pomoc chudým

19.08.2014
čtk

Slovensko se zapojí do programu EU na pomoc chudým, jimž bude rozdávat potraviny a hygienické potřeby. Podobný projekt se v zemi uskutečnil už v roce 2011, rozdělování mouky a těstovin úřady tehdy ale nezvládly.

Slovenské ministerstvo sociálních věcí informovalo, že připravilo program pomoci chudým v objemu více než 65 milionů eur (1,8 miliardy korun). Většinu nákladů na projekt má proplatit EU.

Na rozdíl od předchozí akce podobného druhu by se rodiny s nízkými příjmy nebo bezdomovci mohli v novém programu bezplatně dostat k vícero produktům. „Potraviny a základní materiální pomoc pomůže rodinám lépe zvládat hmotnou nouzi a přispěje k zajištění dostatku zdravých potravin,“ uvedlo ministerstvo v materiálu o pomoci chudým. Kromě potravin se počítá rovněž s rozdáváním základních hygienických potřeb.

Na rozdíl od prvního programu tentokráte bude mít nárok na pomoc méně obyvatel Slovenska. Zatímco v roce 2011 mohlo v pětimilionové zemi získat 20 kilogramů mouky a stejné množství těstovin více než 400.000 lidí, nový projekt počítá s podporou asi 80.000 rodin včetně invalidů a přibližně 10.000 bezdomovců. Lidé bez domova získají nárok na teplé jídlo.

Rozdávání potravin před třemi lety se slovenským úřadům nezdařilo. Všechny připravené balíčky stát prostřednictvím nevládních organizací nedokázal rozdat ani v prodlouženém termínu a část z nich propadla. Rozdávání mouky a těstovin zemi tehdy rozdělilo, například odbory projekt označily za urážku lidské důstojnosti. Sociální demokraté nynějšího premiéra Roberta Fica ještě z opozičních lavic zase přirovnali program k rozdělování potravin v nejchudších afrických zemích.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek