V europarlamentu se rozpadla Machova frakce

16.10.2014
čtk

Po odchodu jedné ze členek se v Evropském parlamentu rozpadla euroskeptická frakce Evropa svobody a přímé demokracie (EFDD). Na Twitteru to dnes oznámil mluvčí europarlamentu Jaume Duch-Guillot. Členem frakce byl mimo jiné český europoslanec za Svobodné Petr Mach, který situaci označil za „ránu pod pás“.

Frakci dnes opustila lotyšská europoslankyně Iveta Griguleová. „EFDD už nemá členy z nejméně sedmi zemí, proto byla dnes prohlášena za rozpuštěnou,“ napsal mluvčí Duch-Guillot. Rozhodnutí Griguleové ČTK potvrdil její blízký spolupracovník. „Dnes předsedovi Evropského parlamentu Martinu Schulzovi podala žádost, aby se stala nezávislou europoslankyní,“ uvedl. Důvody kroku však nevysvětlil.

Mach: Je to rána pod pás

Český europoslanec Mach ČTK řekl, že podle informací z frakce ke kroku Griguleovou „dotlačilo vedení europarlamentu“, které ji údajně mělo odměnit pozicí ve vedení jedné ze zahraničních delegací.

„Pro nás je to samozřejmě rána pod pás a nevybíravý tlak ze strany koalice eurolidovců a eurosocialistů, která vede Evropský parlament,“ prohlásil Mach. Frakci se prý její zbývající členové pokusí co nejdříve obnovit. „Pokud se to nepovede, budeme fungovat neformálně. Na našich pozicích se nic nemění,“ dodal.

Svoboda: Dobrá zpráva pro Evropu

Frakce byla spojována především s britskou Stranou nezávislosti spojeného království (UKIP) Nigela Farage. Kromě 24 britských europoslanců byli ve frakci se skoro pěti desítkami členů největší skupinou Italové z Hnutí pěti hvězd (M5S) Beppeho Grilla. Po dvou poslancích měla v EFDD nacionalistická formace Švédští demokraté a litevský Pořádek a spravedlnost exprezidenta Rolandase Paksase.

Kromě Macha z ČR a Lotyšky byla ve frakci také jedna francouzská poslankyně z kandidátky Národní fronty (FN), která se ovšem s předsedkyní krajně pravicové fronty Marine Le Penovou názorově rozešla, a vznik Farageovy frakce tak v zásadě umožnila.

Podle českého lidoveckého europoslance Pavla Svobody, šéfa právního výboru europarlamentu, je rozpad EFDD dobrou zprávou pro Evropu i pro europarlament. „V něm mají být lidé, kteří se – přes odlišné názory – snaží Evropu propojovat, ne ji rozkládat,“ podotkl Svoboda. Špatnou zprávou je to prý naopak pro ruského prezidenta Vladimira Putina, který potřebuje nejednotnou Evropu.

Využije šanci Le Penová?

Europoslanec Mach a ostatní lidé z někdejší frakce se nyní podle Svobody stávají osobami bez vlivu. „Když už někdo chce EU rozkládat, měl by alespoň pochopit, že z lavic českého parlamentu se to dělá snáze,“ dodal Svoboda.

Ke vzniku frakce je potřeba nejméně 25 europoslanců, ovšem ze sedmi zemí. Skupina má proporčním způsobem zajištěné právo vystupovat, právo na sekretariát a administrativní zázemí placené z parlamentního rozpočtu.

Farageova frakce vznikla po květnových eurovolbách v situaci, kdy se některým dalším protievropským a nacionalistických stranám v europarlamentu frakci ustavit nepodařilo. Nyní by například Le Penová mohla své snahy obnovit.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek