Imigrace v roce 2012. Čísla o udělených občanstvích podle Eurostatu


Lucie Priknerová, Euroskop, 25.11. 2014

V roce 2012 získalo v některé z členských zemí EU nově občanství 820 tisíc lidí. Až 85 procent úspěšných žadatelů původně nebylo občany některé země Evropské unie.

Nejvíce občanství udělila Velká Británie (téměř 194 tisíc) a Německo (téměř 115 tisíc). Třetí v pořadí je Francie s více než 96 tisíci kladně vyřízenými žádostmi o občanství. Celkový počet nových občanů EU pocházejících z původně jiných zemí se oproti roku 2011 zvýšil o čtyři procenta, uvádí průzkum Eurostatu.

Německo a Británie: nejvíce imigrantů

„Velká Británie vede žebříček lidí, kteří získali občanství EU a jedním z důvodů, proč se to děje je Commonwealth… (lidé) přicházejí, aby se připojili k již založeným sítím a rodinám, a tak chtějí získat občanství“, řekl pro deník Times zástupce ředitele Migračního oddělení Oxfordské univerzity Carlos Vargas-Silva.

Velká Británie a Německo patří k zemím, které vedou v udělování občanství imigrantům z třetích zemí. Mezi země, které procentuálně udělují občanství nejvíce cizincům z třetích zemí (99%), patří Litva, Lotyšsko a Estonsko. Většinou jde o Rusy, Ukrajince a Bělorusy. V absolutních číslech se však jedná o necelou tisícovku lidí. Rusko přístup pobaltských států dlouhodobě kritizuje. Nelíbí se mu například, že v Estonsku musí ruští žadatelé o občanství podstoupit jazykovou zkoušku z estonštiny, nebo to, že ruština nemá v Lotyšsku žádný oficiální status.

Pro žadatele z unijních zemí je nejvstřícnější hostitelskou zemí Německo, kde občanství získalo více jak 20 tisíc lidí, dále pak Maďarsko s téměř 15 tisíci kladně vyřízenými žádostmi. V případě Maďarska jde ale hlavně o Rumuny a Slováky maďarského původu. Procentuálně nejvíce lidí z EU jako své občany přijímá Lucembursko (86,6 procent) a Maďarsko (81,1 procent).

Lucembursko a Malta: ráj bohatých imigrantů

Zemí s největší hustotou osídlení nových občanů z původně jiných států patří bohaté Lucembursko, kam se nejvíce stěhují Belgičané, Portugalci, Francouzi a Italové. Velkovévodství uděluje průměrně 8,7 občanství na 1000 obyvatel. Evropská unie jako celek je na průměru 1,6 občanství na obyvatele, větší množství mají kromě Lucemburska ještě Irsko (5,5) a Švédsko (5,3).

Malta v datech Eurostatu vyniká tím, že její noví občané pocházejí z bohatých zemí. Největší počet občanství získali Australané a Britové. „Stejně jako si diverzifikujete investiční portfolio, tak si chcete diverzifikovat své pasové portfolio“, uvedl pro BBC Christian Kalin, expert na občanství ze společnosti Henley and Partners Citizenship. Za to, aby měli druhý nebo třetí pas, utratí každoročně několik tisíc lidí dohromady částku zhruba 1,5 miliardy eur.

Právě Malta zavedla program, který umožnil bohatým investorům získat občanství. Ovšem letos v lednu malý ostrovní stát oznámil, že na nátlak Evropské komise zpřísní podmínky pro uchazeče o občanství. Investoři tak musí na Maltě nejen investovat minimálně 1,15 milionů eur, ale nově tady i žít minimálně jeden rok.

Německo: pozornost pro Turky

Při žádostech o občanství v Evropě byli nejúspěšnější Maročané (8,2 procent), Turci (6,2 procent), Ekvádorci (4,3 procent) a Indové (4 procenta). Maročané chtějí zejména do Itálie nebo Belgie. Pro Turky je jednoznačná volba Německo (29 tisíc z nich tam v roce 2012 získalo občanství) a Rakousko. V rámci EU nejvíce občanství v jiné členské zemi obdrželi Rumuni (25 200 lidí).

Německo se snaží cíleně zaměřit pozornost na tureckou menšinu. Ze tří milionů Turků má polovina německé občanství. Letos v létě Německo přijalo návrh dvojího občanství, aby si mladí Němci z imigrantských rodin už nemuseli ve věku 23 let vybírat, jestli budou mít buď pas Německa, nebo země svých příbuzných.

Dvojí občanství budou moci získat mladí lidé do 21 let, kteří žijí v zemi minimálně osm let nebo v ní šest let studovali, případně absolvovali učňovský program nebo školu, což pobouřilo tureckou komunitu, protože starší Turci se do této kategorie nevejdou, upozorňují agentura Reuters a server The Local.

I když Angela Merkelová byla zásadně proti návrhu dvojího občanství, protože podle ní není možné být loajální ke dvěma zemím, návrh spatřil světlo světa kvůli iniciativě strany SPD, který je vládním koaličním partnerem CDU/CSU, uvádí agentura Reuters.

Na druhou stranu, Německo se počet imigrantů snaží regulovat. Evropský soudní dvůr v letošním létě Německu zhatil plán na omezení přílivu Turků, kteří chtějí do země za svými manžely a manželkami. Ty chtěl podrobit testu z němčiny. Evropský soudní dvůr prohlásil, že je to v rozporu se smlouvou EU- Turecko z roku 1970.

Autor: Lucie Priknerová, Euroskop

Sdílet tento příspěvek

Další aktuality