Zaorálek: Ruský názor je v OBSE v jasné menšině

05.12.2014
čtk

Jednání Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) podle českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka ukazuje, že Rusko je se svou interpretací ukrajinské krize ve výrazné menšině.

Většina těch, kdo vystoupili na ministerské radě OBSE ve švýcarské Basileji, naopak upozornila, že Moskva svým postupem vůči Ukrajině porušuje principy, na nichž organizace stojí. Podle Zaorálka hrozí, že při dlouhodobém nerespektování dlouhá léta uznávaných zásad může být zpochybněn samotný smysl podobné organizace.

„V podtextu je, že pokud toto nebude fungovat, zřítí se smysl institucí jako je OBSE. A dokonce se zhroutí, dovolím si to říci, když nebudeme respektovat určité věci, zhroutí se i smysl takové organizace jakou je OSN,“ varoval český ministr zahraničí při rozhovoru s novináři.

Ve svém vystoupení na jednání OBSE zdůraznil, že principy Helsinského závěrečného aktu Rusko porušilo svou anexí Krymu a destabilizujícími akcemi na východní Ukrajině. „Výsledkem je, že důvěru a jistoty nahradila nepředpověditelnost a nedůvěra,“ poznamenal.

Novinářům pak řekl, že instituce mají smysl jen tehdy, pokud jsou všichni jejich členové ochotni respektovat určité základní principy. „Na tom to podle mne tady trochu končí,“ podotkl. OBSE a její mise na Ukrajině na jedné straně prokazuje užitečnost podobné organizace, na straně druhé si však sami pozorovatelé stěžují na překážky, které jsou jejich práci kladeny.

Mise OBSE má podle smluv z Minsku monitorovat klid zbraní, ověřovat jeho dodržování, informovat o incidentech a kontrolovat bezpečnostní situaci na ukrajinské straně hranice s Ruskem v Luhanské a Doněcké oblasti, o které svádějí boje ukrajinské vládní síly s proruskými separatisty, zřejmě podporovanými ruskými vojáky.

Lavrov byl stereotypní

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v Basileji zdůraznil, že EU a NATO nemají monopol na pravdu. Podle Zaorálka si ale musí být ruský diplomat vědom „určitého stereotypu“, se kterým opakoval argumenty, které zněly už před časem na jednání Valného shromáždění OSN v New Yorku. Také tehdy bylo podle českého ministra zahraničí zjevné, že většina států má na situaci názor diametrálně odlišný od toho ruského.

„Snad ruská delegace slyší, že čelí obrovské převaze a že to povede k tomu, že si sedne ke stolu a bude ochotna jednat o tom, že ruské jednání situaci nesmírně dramatizuje,“ poznamenal Zaorálek.

U oběda při rozhovoru s partnery podle něj Lavrov proti principu územní celistvosti a nedělitelnosti hranic stavěl princip práva na sebeurčení a „krajanských práv“.

Nebezpečné by podle Zaorálka bylo, kdyby jasné vyjádření nesouhlasu většiny členů OBSE s ruským postupem znělo dlouhodobě do prázdna. Ve svém vystoupení český ministr také zmínil vládní rozhodnutí z 1. prosince, podle kterého Česká republika poskytne monitorovací misi OBSE na Ukrajině 100.000 eur na nově vzniklé náklady.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek