DOPORUČENÍ: Imigrace do EU ve světle současné azylové krize

Národní konvent o EU zveřejnil doporučení k tématu migrace

Nová diskusní platforma Národní konvent o Evropské unii zveřejnila ve středu 10. prosince 2014 doporučení vzešlé z prvního kulatého stolu na téma migrace a azylová krize. Závěry vznikly v rámci jednání s názvem Pozice ČR k imigraci do EU ve světle současné azylové krize, které se uskutečnilo 25. listopadu 2014 v Lichtenštejnském paláci.

Téma migrace v současné době rezonuje napříč Evropskou unií a jedná se o velmi aktuální politické téma. Přestože České republiky se problém se vzrůstajícím počtem azylantů netýká bezprostředně, stát nad ním nemůže přivírat oči a těžit ze své polohy. „Jsme odpovědným členem Evropské unie a musíme přispět k nalezení řešení. A to už jen proto, že debata o migraci úzce souvisí s naší dlouhodobou prioritou, kterou je volný pohyb osob, jeho případné omezení je pro nás nepřijatelné,“ řekl k problematice státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

Z doporučení, zpracovaného think-tankem Evropské hodnoty, vyplývá, že jednoznačným a primárním zájmem České republiky je právě zachování volného pohybu osob v rámci Unie, pojištění plnohodnotného členství v schengenském prostoru bez kontrol vnitřních hranic a v neposlední řadě také dobrovolné rozhodování o přemisťování a přesidlování uprchlíků ze třetích zemí.

V souvislosti s těmito prioritami a ochranou zájmů, musí ČR reflektovat postoje svých partnerů a aktivně se zapojit do řešení problémů azylové a migrační politiky EU. Proto se ČR chce primárně orientovat na spolupráci se třetími zeměmi, pomoc uprchlíkům na místě a ochranu vnějších hranic. „Naše angažmá ve třetích zemích se bude zakládat na předchozích zkušenostech ČR s tímto typem humanitární pomoci. Chceme se tedy zaměřit na zajištění investic do zlepšení podmínek uprchlíků v momentálních místech jejich pobytu a zlepšení jejich tíživé situace,“ upřesnil Tomáš Prouza.

Doporučení a závěry vzniklé na základě kulatého stolu budou sloužit jako vodítka pro české tvůrce evropské politiky. Doporučení bude například prezentováno na Výboru pro EU a na jednání Pracovního týmu Rady hospodářské a sociální dohody pro EU.

 

 

podkladovy_dokumentdoporucenifotogalerievideo

 

 

 

Sdílet tento příspěvek

Další aktuality