18.12.2014
čtk
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se ohradil proti kritice EU, která odsoudila nedělní zátah proti tureckým médiím. Cílem se staly média blízká umírněnému islámskému duchovnímu Fethullahovi Gülenovi, žijícímu v současnosti v USA. Zatčeni byli novináři, kteří prezidenta kritizují.
Erdogan tvrdí, že cílem policejní razie byla síť lidí usilující o jeho svržení. Prohlásil, že by si unijní země měly zamést před vlastním prahem a neměly by Turecku kázat o demokracii. Turecký prezident obviňuje Gülena, že se v Turecku prostřednictvím svých příznivců v justici, policii a v dalších státních institucích snaží vytvořit „paralelní struktury“ a odstavit ho od vlády. Gülen tato obvinění odmítá.
Turecko usiluje o členství v EU a jako takové by mělo usilovat o nejvyšší možné demokratické záruky a standardy, což zahrnuje i plné dodržování práva na svobodu vyjadřování, podotkl ve středu ve Štrasburku italský ministr Benedetto Della Vedova, který na plenárním zasedání europarlamentu zastupoval šéfku unijní diplomacie Federiku Mogheriniovou.
Mogheriniová již v neděli odsoudila vlnu zatýkání v Turecku. Razie jsou podle jejího nedělního vyjádření v rozporu s „evropskými hodnotami“ a neslučitelné se svobodou slova, což je základní princip demokracie. Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz pak na začátku týdne vyjádřil obavy, že nejnovější vývoj v Turecku naznačuje nebezpečný postoj vůči kritickým médiím. Velvyslanectví Turecka požádal o vysvětlení k nedělním událostem.
Europarlament se bude sporným děním v Turecku opět věnovat v lednu, kdy by měl hlasovat o nezávazném usnesení.
Autor: Euroskop, čtk