28.01.2015
čtk
Nová řecká vláda levicového premiéra Alexise Tsiprase se v úterý distancovala od kritiky EU vůči zhoršující se krizi na Ukrajině a od příprav dalších možných sankcí proti Rusku.
Atény si šéfce zahraniční politiky Evropské unie Federice Mogheriniové postěžovaly, že nebyly konzultovány ohledně unijního prohlášení odsuzujícího rostoucí krizi na Ukrajině. Vláda v Aténách k tomu souhlas prý nedala. Řecko má tradičně dobré vztahy s Ruskem a nikdy úplně nesouhlasilo se sankcemi proti Moskvě.
Vedoucí představitelé EU ve vzácném společném prohlášení vyjádřili znepokojení nad zhoršující se bezpečnostní a humanitární situací na východní Ukrajině. Odsoudili přitom zabíjení civilistů při „bezhlavém ostřelování“ města Mariupol, které je pod kontrolou kyjevské vlády. Zároveň vyzvali své ministry zahraničí, aby zvážili nové sankce proti Rusku v reakci na zhoršující se situaci, i když se očekává, že konečné rozhodnutí padne až příští měsíc na summitu EU.
Nová vláda v Aténách tak podle listu Financial Times naznačila, že „třenice s jejími evropskými partnery se mohou rozšířit z ekonomiky na zahraniční politiku“. Řecký kabinet, který chce zpochybnit současný systém splácení mezinárodních závazků Řecka, tak vzbuzuje otázku, zda vůbec podpoří pokračování i dosavadních protiruských sankcí, až se bude o jejich obnově v březnu rokovat.
Tsipras neuznal ukrajinskou vládu
Po nedělním volebním vítězství složil Tsipras v pondělí přísahu jako nový premiér a teprve v úterý představil svůj kabinet. Jeho úřad nicméně uvedl, že EU si i tak měla zajistit souhlas Atén před vydáním prohlášení jménem členských států Evropské unie. „V této souvislosti chceme zdůraznit, že zde není souhlas naší země. Nespokojenost s tím, jak bylo se záležitostí naloženo, byla vyjádřena v telefonickém rozhovoru mezi předsedou vlády a vysokou představitelkou Evropské unie pro zahraniční věci Mogheriniovou,“ uvádí se v prohlášení řecké vlády.
Tsipras při návštěvě Moskvy loni v květnu odmítl uznat legitimitu nové ukrajinské vlády, vzešlé z revoluce započaté na kyjevském náměstí Nezávislosti (Majdan). Tvrdil, že jsou v nich fašistické živly. Zároveň odsoudil politiku Západu vůči Ukrajině a vyjádřil podporu separatistickým referendům, která se konala na územích mimo kontrolu Kyjeva. Rovněž vyslovil názor, že EU, v níž prý panuje „demokratický deficit“, si chce podřizovat vlády na Ukrajině a v Řecku.
Odstup Řecka od celounijního postoje podle Financial Times pravděpodobně způsobí nárůst obav v metropolích EU, zejména v Berlíně, o rostoucím ruském vlivu ve východní Evropě a na Balkáně. Německá kancléřka Angela Merkelová v prosinci upozornila, že se Moskva snaží „učinit některé balkánské státy na sobě politicky a ekonomicky závislé“.
Moskva slibuje výjimku pro dovoz potravin
První zahraniční diplomat, který se s Tsiprasem sešel po jeho formálním jmenování premiérem v pondělí, byl ruský velvyslanec v Aténách Andrej Maslov. Novému předsedovi vlády předal blahopřejný telegram od prezidenta Vladimira Putina.
Ruský ministr zemědělství Nikolaj Fjodorov navrhl už v polovině ledna, že pokud by Řecko bylo kvůli svému dluhu nuceno opustit EU, Moskva by pomohla Aténám zrušením zákazu na ruský dovoz řeckých potravin. Rusko v odvetě za západní sankce takto omezilo dovoz unijních produktů.
Tsiprasova levicová formace SYRIZA již představila svůj postoj k unijní zahraniční politice v Evropském parlamentu, kde od voleb loni v květnu její poslanci přijali řadu proruských postojů, včetně hlasování proti asociační dohodě mezi EU a Ukrajinou. Mluvčí SYRIZY pro zahraniční vztahy Kostas Isychos loni odsoudil západní sankce proti Rusku jako „neokoloniální bulimii“ a vyzdvihl bojové úsilí proruských separatistů v Doněcké a Luhanské oblasti na východě Ukrajiny.
Stranický manifest SYRIZY z roku 2013 vyzýval k vystoupení ze Severoatlantické aliance (NATO) a k uzavření americké vojenské základny na Krétě. Od té doby ale svůj kritický postoj k alianci SYRIZA poněkud zmírnila.
Autor: Euroskop