05.02.2015
čtk
Pro maďarského premiéra Viktora Orbána je hlavním cílem v zahraniční politice udržování dobrých vztahů s Ruskem a Německem. Spojené státy jsou důležitým partnerem, nikoli ale ústředním bodem zahraniční politiky, prohlásil předseda maďarské vlády ve středu v soukromé maďarské televizi.
Orbánova strana Fidesz, která má dvoutřetinovou většinu v parlamentu, podpořila západní sankce vůči Rusku kvůli ukrajinské krizi. Evropská unie ale v tomto případě podle Orbána „střílí do vlastních řad“.
„Jestliže chceme zachovat trvalou bezpečnost, klid a mír pro Maďarsko, musíme spoléhat na dvě velmoci, které jsou silně a dlouhodobě přítomny ve střední Evropě, na Německo a Rusko,“ sdělil podle agentury Reuters televizní stanici Hír TV. „Vytváříme tedy naši zahraničněpolitickou strategii tak, abychom měli přátelské, vyrovnané, korektní, poctivé a vzájemně výhodné vztahy s těmito dvěma zeměmi,“ uvedl také premiér.
Spojené státy, které viní maďarské veřejné činitele z korupce, jsou prý coby úhelný kámen maďarské diplomacie nestálejší. „Američané jsou důležití, ale to, jak je to silné, jakou váhu připisují tomuto regionu, historicky závisí na jejich domácí politice,“ řekl také premiér.
Putin navštíví Budapešť. Bude jednat o cenách plynu
Orbán se po pondělní návštěvě německé kancléřky Angely Merkelové chystá na příjezd ruského prezidenta. Vladimir Putin by měl na návštěvu země zavítat 17. února. Maďarsko dováží většinu zemního plynu z Ruska. Orbán očekává, že Budapešti se podaří dobrat se k nové dohodě s Putinem o dodávkách ruského plynu.
„Rádi bychom nahradili současnou dohodu, která vyprší v roce 2015, jinou, která bere v potaz, že potřebujeme plyn, ale nevíme, jak…se budou vyvíjet ceny,“ citoval Reuters premiéra, jehož vřelé vztahy s Moskvou vyvolávají nevoli u evropských a amerických partnerů v době, kdy eskaluje konflikt na Ukrajině. Orbán mimo jiné podotkl, že na maďarské zájmy hledí v první řadě, a to i v rámci spojeneckých uskupení, jakou jsou Evropská unie nebo Severoatlantická aliance.
Orbán a Fidesz mají zatím všechny mocenské páky v rukou díky výraznému vítězství ve třech volbách v loňském roce. Na druhou stranu stranu si vláda na podzim proti sobě popudila značnou část veřejnosti záměrem zdanit přenos dat po internetu, od čehož kvůli silným projevům nevole nakonec ustoupila.
Na víkendové demonstraci v Budapešti požadovalo odstoupení premiéra zhruba 3000 lidí, kterým vadí Orbánův příklon k Rusku či sporné změny v maďarské ústavě. Merkelová při pondělní návštěvě Budapešti vyzvala Orbána k respektu vůči opozici a k větší otevřenosti vůči kritice.
Autor: Euroskop, čtk