17.02.2015
čtk
Jednání ministrů financí eurozóny v pondělí skončilo neúspěšně poté, co zadlužené Řecko jako absurdní odmítlo návrh závěrů počítající s žádostí Atén o prodloužení záchranného programu. V úterý se v Bruselu schází k jednání ministři financí všech osmadvaceti zemí EU.
„V euroskupině stále panuje obecný pocit, že nejlepší cestou pro řeckou stranu bude snaha o prodloužení programu,“ podotkl šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem na tiskové konferenci po jednání, které nakonec zkrachovalo výrazně dříve, než se čekal jeho původní závěr.
Podle Dijsselbloema existuje mezi 18 zeměmi eurozóny shoda, že stávající podoba programu dává Aténám možnost pružně se dohodnout s věřiteli na konkrétních změnách. Náhrada jednoho úsporného opatření za jiné je totiž podle něj možná, vždy ale po dohodě s věřiteli, ne jako jednostranná akce, a musí mít zajištěné financování.
Varufakis souhlasí s návrhem Moscoviciho
Řecký ministr Janis Varufakis řekl, že program je součástí řeckého problému, ale že je připraven hledat dál „čestnou dohodu“, protože ultimáta nic neřeší. „V příštích několika dnech si budeme muset vyjít na půl cesty,“ poznamenal na své večerní tiskové konferenci. Evropě se podle něj opět podaří dostat dohodou ze situace, která nyní vypadá jako slepá ulička.
Snahou je prý najít smysluplnou a prorůstovou dohodu mezi Řeckem, EU a Mezinárodním měnovým fondem (MMF) pro příští čtyři měsíce až půl roku. Zásadní spor se podle Řeka nyní vede o to, zda se má jednat o prodloužení programu, který Atény pokládají za chybu a součást nynějších řeckých problémů, nebo s evropskými partnery celé řešení znovu promyslet.
Varufakis také zmínil, že se před jednáním s ostatními ministry financí sešel s eurokomisařem pro finanční záležitosti Pierrem Moscovicim. Ten mu prý předložil návrh dokumentu, se kterým byla řecká strana ochotna okamžitě souhlasit.
Tento dokument však byl „minuty před začátkem jednání“ stažen Dijsselbloemem a nahrazen tím, který Varufakis následně razantně odmítl.
Půjčku ano, stávající podmínky ne
Moscoviciho materiál předpokládal žádost řecké vlády o prodloužení stávající smlouvy o půjčce. Varufakis tak na tiskové konferenci oddělil finanční půjčku, kterou jeho země potřebuje, od podmínek, za nichž byla poskytnuta a se kterými Atény nesouhlasí.
Prodloužení půjčky by podle něj vedlo ke čtyřměsíčnímu přechodnému programu, takže by bylo možné jednat o novém řešení. Řecká strana byla podle Varufakise v takové chvíli připravena nabídnout několik kroků, které by posílily vzájemnou důvěru. „Chtěli jsme potvrdit své odhodlání splnit podmínky dohody o půjčkách vzhledem ke všem našim věřitelům,“ prohlásil ministr. Atény by také po dobu jednání pozdržely své zásadní politické plány.
Pokud nebude nalezena dohoda, stávající program skončí na konci února a reálně se tak přiblíží hrozba řeckého bankrotu. Řecko totiž musí jen o několik týdnů později splatit část svého vysokého dluhu. Protože prodloužení musí schválit parlamenty některých členských zemí, je na jednání málo času i v případě, že se Atény nakonec rozhodnou o prodloužení požádat.
Autor: Euroskop