05.03.2015
Euroskop
Plénum EP potvrdilo požadavek na vyšší regulaci výrobků se složkou masa, Účetní dvůr EU: Za chyby v dotacích na rozvoj venkova mohou členské státy
|
Krátce…
Plénum EP potvrdilo požadavek na vyšší regulaci výrobků se složkou masa
Plénum EP 11. 2. 2015 přijalo usnesení, ve kterém vyzývá Komisi k přijetí opatření vedoucích k povinnosti uvádět zemi původu u zpracovaných potravin obsahujících složku masa. Dle EP má tato legislativa napomoci zvýšit důvěru spotřebitelů v souvislosti s přítomnosti koňského masa v potravinách z Polska z roku 2013. Zastánci se odvolávají rovněž na studii francouzské organizace spotřebitelů, jejíž výsledky ohledně dopadů tohoto opatření se výrazně rozchází se závěry Komise. Podle jejích výstupů by takový instrument zvýšil provozní náklady výrobců o 15-20 % až 50 % a logicky následně i spotřebitelské ceny (více v příspěvku „ENVI chce uvádět zemi původu u všech výrobků se složkou masa“, Zemědělství a rybolov v lednu 2015).
Účetní dvůr EU: Za chyby v dotacích na rozvoj venkova mohou členské státy
Účetní dvůr EU 17. 2. 2015 zveřejnil zprávu hodnotící výskyt chyb v programech podpory rozvoje venkova, dle které bylo v letech 2011-2013 dosaženo průměrné chybovosti 8,2 % (za zanedbatelnou je považována 2% míra). Z toho 2/3 tvoří chyby spojené s investičními projekty (nejčastěji pořízením technologického zařízení) a zbylou část doprovodná pomoc (např. environmentální kompenzace). Nejvíce chyb se vyskytlo ve zpracovatelském průmyslu. Podle EÚD většina chyb (84 %) vznikla na základě chyb kontrolních orgánů členských států, které nepracovali nebo nevyžadovali přístupné informace, které by jim pomohli k odhalení nedostatků v projektech. Za hlavního nositele chyb označil EÚD orgány veřejné správy, které nejednaly v souladu se zákonnými předpisy o veřejných zakázkách, zejména pak malé obce a města. Druhým důvodem je, že část příjemců navázala na svoje tradiční dodavatelské vazby bez řádného výběrového řízení, čemuž měly kontrolní orgány zabránit.