Joschka Fischer: Řecký odchod z eurozóny může zahájit rozpad EU

13.03.2015
čtk

Bývalý německý ministr zahraničí Joschka Fischer důrazně varoval před případným vyloučením či vystoupením Řecka z eurozóny. Rizika takového kroku jsou podle něj nepředvídatelná. Žádný ekonom, kancléřka Angela Merkelová či kdokoli jiný prý ani zdaleka nedokáže odhadnout, co by se stalo, kdyby Řecko skupinu zemí platících společnou evropskou měnou opustilo.

Takový krok by prý klidně mohl být začátkem konce Evropské unie. „Mohlo by se to ukázat jako osudový krok, který tento vývoj navodí,“ řekl dnes Fischer. Často se prý také zapomíná na to, že by Řecko i v případě odchodu z eurozóny zůstalo členem Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO). „Představu, že (Řecko) vystoupí a všechno bude rázem v pořádku, považuji zkrátka za odtrženou od reality,“ citovala jej agentura DPA.

Výroky řeckých činitelů přirovnávajících některé současné německé politiky k nacistům označil Fischer za nehorázné. Německo je nyní podle něj v pozici nejsilnější evropské hospodářské a politické mocnosti, a proto ho jiné země obviňují z odpovědnosti za kdejaký problém. Zjistil to prý mimo jiné při své nedávné návštěvě v Miláně, kde musel dokonce bránit svou dlouholetou politickou sokyni – kancléřku Merkelovou.

Šestašedesátiletý Fischer, dlouholetý člen strany Zelených, stál v letech 1998 až 2005 v čele německého ministerstva zahraničí. Ve vládě sociálnědemokratického kancléře Gerharda Schrödera zastával i funkci vicekancléře. Krátce po parlamentních volbách v roce 2005, po nichž Zelení museli odejít do opozice, se z aktivní politiky stáhl. V posledních letech působil jako lobbista pro velké nadnárodní firmy jako je Siemens, BMW nebo RWE.

Autor: Euroskop, čtk

Sdílet tento příspěvek