15.04.2015
čtk
Marie Bamiehová, bývalá prokurátorka justiční a policejní mise Evropské unie v Kosovu (EULEX), nebyla unijní diplomacií šikanována za to, že upozornila na možnou korupci v dané misi, tvrdí zpráva Jeana Paula Jacquého. V listopadu 2014 pověřila vyšetřením kauzy šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová Jacquého jako nezávislého odborníka.
„Nenašel ale žádné spiknutí,“ řekl o Jacquého zjištění vysoce postavený činitel EU, který o vyšetřování mluvil s novináři mimo záznam. Podle zprávy byla obě disciplinární řízení vedená s Bamiehovou oprávněná, protože pro konspiraci nejsou jiné důkazy než fakt, že Bamiehová neměla dobrý vztah s nadřízenými a že někteří spolupracovníci Bamiehové se spolu přátelili. Její propuštění zpráva chápe jako preventivní opatření, aby neunikaly informace do médií. Materiál teď dostaly k dispozici členské země EU a také europarlament.
Ve zprávě je jméno Bamiehová stejně jako další jména začerněné. Zpráva ji označuje za „vnitřního whistleblowera“, tedy člověka, který upozornil na zjištěné nepravosti a neměl by být kvůli tomu podle evropského práva na pracovišti diskriminován. Bamiehová ovšem musela v EULEX proti své vůli skončit.
Šéfka diplomacie EU Mogheriniová v unijních misích tolerovat porušování práva a tak pokud vyšetřování zjistí jeho porušení, musí dotyční stanout před soudem, uvedl nejmenovaný činitel.
Autor: Euroskop, čtk