15.06.2015
Euroskop
V Eurocentru Praha se uskutečnila panelová diskuze o roli národních parlamentů v Evropské unii. O tématu hovořil Ivo Šlosarčík z pražské Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, ředitel Odboru koordinace evropských politik Úřadu vlády Jan Král a člen Výboru pro evropské záležitosti Marek Černoch.
Vstup do EU podle Ivo Šlosarčíka posílil roli exekutivy. Kdykoliv bylo potřeba rychle reagovat na požadavky EU, odvolávala se exekutiva na požadavky Bruselu, což se nelíbilo národním parlamentům.
Národní parlamenty podle Lisabonu
Pozici národních parlamentů v evropské legislativě posílila Lisabonská smlouva možností tzv. žlutých, oranžových a červených karet. Jimi mohou národní parlamenty, pokud se spojí, kolektivně zablokovat nebo zbrzdit evropskou legislativu. Jako další aspekt zmínil Šlosarčík informační povinnost, kterou má vůči národním parlamentům Evropská komise.
Podle Šlosarčíka se v současnosti o velkých změnách v roli národních parlamentů vůči EU nediskutuje. Tématem je spíše zlepšení národní koordinace, zapojení parlamentů prostřednictvím Výborů pro EU a možnost prodloužení lhůt, které národní parlamenty mají na projednávání legislativy.
Spolupráce vlády a parlamentu
Jan Král zmínil, že česká vláda se snaží požadavky Parlamentu ČR reflektovat. Pracovním a poradním orgánem vlády je Výbor pro EU, který zasedá jak na vládní úrovni, a to jednou za dva až tři týdny, tak na pracovní úrovni, což je úroveň náměstků.
„Snažíme se nastavit spolupráci mezi vládou a Parlamentem tak, aby byla oboustranně uživatelsky příjemná“, říká Král.
Král připomněl i možnost zapojení českého parlamentu v nelegislativních aktivitách např. v Evropském semestru, což je dobrovolný rámec pro koordinaci evropských hospodářských politik, na evropské úrovni je nelegislativní, na národní úrovni ale mohou být některé podněty přetaveny do legislativních návrhů.
Vytvořit obdobu senátu v USA
Poslanec Marek Černoch hovořil o práci Výboru pro EU. Stěžoval si na způsob, jakým média informují o Evropské unii, což potom vede k tomu, že vzrůstá prostor „pro sociální sítě, kde se pak jde bohužel často za hranice xenofobie…“, dodal.
Marek Černoch se se vyslovil pro větší integraci v legislativní rovině a navrhl vytvořit na evropské úrovni obdobu amerického Senátu, kde by každý členský stát měl jen jednoho zástupce.
Autor: Euroskop