Průlom v jednání mezi Kosovem a Srbskem

26.08.2015
čtk

Srbsko a Kosovo se posunuly v řešení důležitých sporných otázek, které bránily normalizaci vzájemných vztahů, včetně integrace srbské menšiny. Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová po setkání premiérů obou zemí Aleksandara Vučiče a Isy Mustafy uvedla, že dohody oběma stranám umožní vydat se na „evropskou cestu“.

Jedním z nejdůležitějších ujednání se týká integrace zhruba 50tisícové srbské menšiny v Kosovu, které má přibližně 1,9 milionu obyvatel, převážně etnických Albánců. Sporná byla otázka práv srbských obcí. Vučić k tomu poznamenal, že srbská menšina získala rozsáhlá práva. Srbská menšina žije hlavně na severu Kosova, které v roce 2008 vyhlásilo svou nezávislost na Srbsku.

Praktické dohody o infrastruktuře

Další ujednání se podle DPA týkala sporů ohledně zásobování energiemi a vodou, telekomunikací a dopravní infrastruktury. Dohody bylo dosaženo také ohledně otevření mostu přes řeku Ibar v etnicky rozdělené Kosovské Mitrovici. Most ve městě dosud blokovali místní Srbové.

Vedení kosovských Albánců v roce 2008 jednostranně vyhlásilo nezávislost na Srbsku poté, co Kosovo jako bývalá jihosrbská oblast bylo od ozbrojeného konfliktu v letech 1998 a 1999 pod mezinárodní správou.

Konflikt, který si vyžádal životy asi 10.000 lidí, vypukl po ozbrojené vzpouře albánských separatistů. Bělehrad reagoval tvrdým zásahem armády a policie, který se zvrhl v etnickou čistku provázenou zločiny a který ukončil vojenský zásah NATO proti Srbsku. Bělehrad nezávislost Kosova odmítá uznat.

Autor: Euroskop, čtk

Sdílet tento příspěvek