Výroky německých a rakouských politiků k uprchlické krizi

16.09.2015
čtk

Přebíráme ze servisu ČTK výroky německých a rakouských politiků k uprchlické krizi.


Německý ministr vnitra Thomas de Maiziére:

„Situace při vyjednávání vypadá tak, že zemím, které odmítají mechanismus rozdělení uprchlíků, se nic nestane. Myslím, že bychom proto měli hovořit o nátlakových prostředcích. Často to jsou státy, které dostávají mnoho prostředků ze strukturálních fondů Evropské unie. A předseda (Evropské komise Jean-Claude) Juncker navrhl, což považuji za správné, abychom mluvili o tom, že tyto země dostanou z fondů méně prostředků.“

Německá kancléřka Angela Merkelová ke spekulacím o omezení plateb z fondů EU zemím, které odmítají běžence:

„Vždy, když jsme v Evropě měli rozdílné názory, a tentokrát to skutečně není poprvé, vedli jsme rozhovory, často velmi dlouho, a vždy jsme tak dosud nalezli řešení. A to mě naplňuje optimismem, i když je to nyní velmi obtížné a je třeba překonat ještě větší překážky. Hrozby podle mě nejsou správnou cestou k dohodě.“

Německá kancléřka Angela Merkelová:

„Pokud někdo získal uprchlický status v nějaké jiné zemi, pak nemůže žádat finanční prostředky od Německa.“

Německý vicekancléř Sigmar Gabriel:

„Evropa se včera (v pondělí – pozn. ČTK) zase jednou zesměšnila. Spolkový ministr vnitra udělal vše proto, aby se v některých bodech dosáhlo souladu. Sice jsme tak získali většinu, ale jinak zatím není jasné, jak by měl vypadat celkový koncept mechanismu rozdělování uprchlíků v Evropě. Těch 160.000 uprchlíků, kteří by měli být v Evropě rozmístěni, jsou ve skutečnosti jen kapkou vody na rozpáleném kameni. Jen za uplynulý měsíc k nám (do Německa) přišlo více než 100.000 běženců.“

Šéf poslanců německé sociální demokracie Thomas Oppermann:

„Evropa nemůže uprchlickou krizi vysedět. Musí se jednat, a to teď.“

Rakouský kancléř Werner Faymann k rozdílným postojům zemí EU k uprchlické krizi:

„Jsem přesvědčen, že mnoho zemí strká hlavu do písku a věří, že se jim tento problém vyhne, protože Německo, Rakousko a Švédsko směrem ven signalizovaly jiný humanitární postoj.“

Autor: čtk

Sdílet tento příspěvek