Komise představila plán pro boj s daňovými úniky

29.01.2016
čtk

Evropská komise představila soubor návrhů, které mají členským zemím EU usnadnit boj s daňovými úniky v nadnárodních firmách, návrh představil eurokomisař pro finanční otázky, daně a cla Pierre Moscovici. Součástí plánu jsou například právně závazná opatření blokující nejběžnější metody používané ve firmách, které se snaží platit co nejnižší daně.

Země osmadvacítky, které budou muset s představenými návrhy souhlasit, by si podle představ unijní exekutivy měly o nadnárodních firmách vyměňovat daňové informace.

Moscovici: Daňové úniky jdou každoročně do miliard eur

Podle Moscoviciho se v daňových únicích každoročně ztrácejí miliardy eur. Nedávná studie europarlamentu uváděla, že takové přesuny zisků znamenají každoroční ztráty až 70 miliard eur (1,9 bilionu Kč).

„To jsou peníze, které by mohly být použity na veřejné služby, jako jsou školy a nemocnice, nebo na podporu pracovních míst a růstu. Evropští občané a podniky, které hrají férově, v důsledku toho nakonec platí vyšší daně. To je nepřijatelné,“ řekl eurokomisař.

Jedním z navržených opatření je například možnost, aby členský stát danil i zisky, které mateřská společnost přesunula do dceřiné společnosti v daňovém ráji, pokud tamní daň bude představovat méně než 40 procent sazby v členské zemi unie.

Uzavřeny či omezeny mají být stávající mezery, kdy firmy fakticky neplatí daně z dividend či kapitálových zisků a podobně. Plán také předpokládá „výstupní daň“ na intelektuální vlastnictví či patenty přesouvané z evropského prostředí do daňových rájů před tím, než společnostem začnou vytvářet zisky.

Komise: Daně by firmy měly platit v zemi, kde vytváří zisky

„Základní zásadou daně z příjmů právnických osob je, že firmy by měly platit daně tam, kde vytvářejí zisky,“ uvedla dnes Evropská komise.

Na základě navrhovaných pravidel si budou vnitrostátní orgány každé země vyměňovat daňové informace o činnosti nadnárodních společností. Členské státy tak budou mít informace, které jim umožní určit, kde jsou rizika vyhýbání se daňovým povinnostem. Tím by měly lépe zaměřit i své daňové kontroly.

OECD bojuje proti přesouvání zisků

Loni v říjnu se země Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) dohodly na opatřeních proti erozi základu daně a přesouvání zisků. Své doporučení ohledně vyhýbání se daňovým povinnostem ze strany právnických osob vypracoval také europarlament.

Český europoslanec Luděk Niedermayer, který byl v prosinci jedním ze spoluautorů zprávy o dani z příjmu právnických osob v EU, vítá, že komise začala problémy řešit. Návrh je však podle něj jen naplněním doporučení, které navrhla právě OECD a podpořily vyspělé světové ekonomiky. Za zásadní v boji proti obcházení daní firem je podle něj zavedení společného daňového základu a konsolidovaný výpočet daně. Niedermayer věří, že komise brzy předloží i tyto návrhy.

Kromě návrhu směrnice proti vyhýbání se daňovým povinnostem je součástí aktuálního návrhu také strategie EUvůči třetím zemím. Cílem je v této oblasti posílit unijní spolupráci s mezinárodními partnery. Země unie by měly také v budoucnu disponovat seznamem států, které spolupracovat nechtějí.

Autor: čtk, Euroskop

Sdílet tento příspěvek