Tusk zveřejnil návrh dohody o vztahu Británie a EU


Euroskop, 2.2. 2016

Návrh dohody, která má nově definovat vztah Británie a Evropské unie, dnes zveřejnil stálý předseda Evropské rady Donald Tusk. Dokument, kterým se ještě tento měsíc bude zabývat summit EU, je podle Tuska dobrým základem ke kompromisu, předseda ER čeká ale ještě tvrdá jednání.

Britský premiér David Cameron na twitteru krátce po zveřejnění návrhu reagoval poznámkou, že ačkoliv dokumenty ukazují pokrok ve všech čtyřech oblastech, o kterých chtěl Londýn jednat, je třeba ještě další práce.

Imigraci má vyřešit záchranná brzda

V oblasti volného pohybu osob je nutné plně respektovat stávající unijní smlouvy, zdůraznil dnes Tusk. Podle návrhu by tak měla Evropská komise navrhnout nová pravidla ustavující mechanismus „záchranné brzdy“.

To by členské zemi umožnilo reagovat na výjimečnou situaci spojenou s příchodem velkého množství pracovních sil z jiných států osmadvacítky.

Ve chvíli, kdy by jejich počty například příliš zatěžovaly sociální systém, mohl by nově příchozím za určité období být až na čtyři roky omezen přístup k určitým sociálním dávkám.

Mezi dokumenty, které Tusk zveřejnil, je přitom také návrh vyjádření Evropské komise, podle které podobná „výjimečná situace“ v Británii existuje už nyní. Za onu brzdu by tedy mohl Londýn zatáhnout okamžitě.

O detailech, ale také o době, po kterou budou moci omezení spouštěná brzdou platit, budou podle Tuska muset ještě jednat přímo šéfové států a vlád unie.

Součástí legislativních změn v této oblasti má být také nová úprava ztěžující zneužívání přídavků na děti a „export“ těchto dávek z Británie do jiných zemí osmadvacítky.

Cameron a Sobotka
V rámci vyjednávání s ostatními členskými státy se britský premiér v lednu sešel s českým předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou. Zdroj: čtk

Být či nebýt spolu v EU

„Být či nebýt spolu, to je otázka, kterou musí zodpovědět nejen Britové v referendu, ale také 27 ostatních členů EU v příštích dvou týdnech,“ upozornil dnes Tusk.

Některé členské země unie měly od počátku velký problém právě s britskou snahou omezit možnost pracovníků z jiných států EU čerpat některé britské sociální dávky. Kompromisem, v zásadě přijatelným i pro Česko, má být právě ona záchranná brzda.

Donald Tusk dnes publikoval dopis, ve kterém shrnuje výsledky několika měsíců jednání. Spolu s ním zveřejnil podrobné návrhy souvisejících dokumentů, které by měly přijmout příslušné evropské instituce, tedy unijní summit a Evropská komise.

„Není dohodnuto nic, dokud není dohodnuto vše,“ zdůraznil v dopise Tusk. Je však prý přesvědčen, že společné zájmy zemí unie jsou silnější než to, co je dělí.

Novou podobu vztahů ostrovního království a EU chce britský premiér David Cameron domluvit před tím, než vyhlásí referendum o setrvání země v unii. To slíbil svým voličům před posledními parlamentními volbami.

Hlavní z materiálů předložených dnes Tuskem, právně závazné „Rozhodnutí hlav států a vlád“ by mělo ostatně začít platit až poté, co britská vláda Brusel informuje o rozhodnutí země v unii setrvat.

Referendum Cameron slíbil uspořádat do konce roku 2017, je však velmi pravděpodobné, že by se mohlo uskutečnit už v letošním roce.

Londýn proto už měsíce jedná s dalšími hlavními městy a také s Evropskou komisí o čtyřech hlavních oblastech, v nichž by měly být vzájemné vztahy změněny.

Schůzka Tuska a Camerona
Předseda Evropské rady Donald Tusk se sešel v neděli s britským prezidentem Davidem Cameronem v jeho sídle na Downing Street 10. Zdroj: čtk


Záruka pro země bez eura

Unijní summit by měl podle návrhů také potvrdit princip vzájemného respektu mezi zeměmi, které jsou členy eurozóny a těmi, které se součástí měnové unie stát nechtějí.

Počítá se proto předběžně se vznikem mechanismu, který – ačkoliv by dával státům mimo euro potřebné záruky – by zároveň neznamenal jejich veto nad eurozónou. Umožnil by ale třeba žádat, aby věci týkající se eurozóny projednával summit celé EU.

Také v této oblasti ale detaily budou muset domluvit až přímo lídři zemí unie, poznamenal dnes Tusk.

Návrhy také vycházejí vstříc britskému požadavku na větší roli národních parlamentů. Pokud si jich to bude přát dostatečné množství, mohly by za určitých podmínek dosáhnout toho, že se členské země zcela přestanou zabývat konkrétním legislativním návrhem z dílny Evropské komise.

Poslední oblast dnešních Tuskových návrhů má uspokojovat britskou snahu posílit konkurenceschopnost osmadvacítky.

Diplomaté členských zemí budou o dnešních Tuskových návrzích diskutovat v pátek s cílem uzavřít dohodu na únorovém unijním summitu.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek