01.03.2016
Euroskop, čtk
Kanada a Evropská unie vyřešily zbývající neshody ohledně dohody o volném obchodu. Dohoda by mohla vstoupit v platnost v příštím roce, uvádí se ve společném prohlášení EU a Kanady.
Obě strany ukončily jednání o komplexní hospodářské a obchodní dohodě (CETA) v roce 2014. Kritici v Kanadě a EU však vyjádřili znepokojení nad předpisy na ochranu investorů před zásahem státu. Podle nich dávaly příliš velkou sílu nadnárodním firmám.
Nyní EU a Kanada oznámily, že v reakci na stížnosti učinily změny, které mají zvýšit práva vlád na regulaci a také zřídily trvalý a transparentní soudní dvůr, který by měl urovnávat případné spory. „Jsme přesvědčeni, že CETA bude podepsána v roce 2016 a vstoupí v platnost v roce 2017,“ uvádí se ve společném prohlášení.
Předzvěst transatlantické dohody?
Dohoda by teoreticky mohla usnadnit EU jednání o samostatné dohodě o volném obchodu se Spojenými státy. Jednání zde uvázla na odporu k ustanovení o urovnání sporů mezi státem a investory, napsala agentura Reuters.
Kanada je pro EU 12. nejvýznamnějším obchodním partnerem. Kanadský obchod s EU dosahuje téměř deseti procent celkového kanadského zahraničního obchodu a EU je pro Kanadu druhý nejvýznamnější obchodní partner hned po USA. Obchod se zbožím mezi Kanadou a EU činí 60 miliard eur ročně (1,6 bilionu Kč).
Podle dřívějších odhadů dopadových studií dohoda přinese EU dodatečný růst HDP v rozsahu 12 miliard eur ročně (325 miliard Kč). CETA přinese téměř úplné vzájemné odstranění cel a celních překážek. Celkem má být odstraněno 98,6 procenta cel na straně Kanady a 98,7 procenta cel na straně EU.
Autor: Euroskop