08.03.2016
Euroskop
Unie se snaží bojovat proti nezákonnému obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy
|
Unie se snaží bojovat proti nezákonnému obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy
Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému Hospodářskému a Sociálnímu výboru a výboru regionů – Akční plán EU pro boj proti nezákonnému obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy (KOM(2016)87)
- Komise 26. 2. 2016 přijala akční plán EU pro boj proti nezákonnému obchodu s volně žijícími druhy v Unii a pro posílení úlohy EU v celosvětovém boji proti těmto nezákonným praktikám. Akční plán by měl mobilizovat všechny nástroje EU v oblasti diplomacie, obchodu a rozvojové spolupráce.
Pozadí
Obchodování s volně žijícími živočichy není novým fenoménem, ale jeho rozsah, povaha a dopady se v posledních letech výrazně změnily. Pytláctví v posledních letech dosahuje u některých druhů nebývalé úrovně. A svět čelí současně také dramatickému nárůstu obchodu s volně žijícími zvířaty.
Obchodování se zvířaty se stalo jedním z nejziskovějších forem trestné činnosti po celém světě. Tento nelegální obchod má negativní dopad na biologickou rozmanitost a dopad na právní stát, protože je úzce propojen s korupcí. Jeho role v oblasti financování teroristických skupin byla zmíněna v nedávno přestaveném akčním plánu EU plánu pro boj proti financování terorismu. Unie hraje výraznou roli, neboť je významným hráčem na nelegálním trhu a slouží také jako tranzitní region.
EU stojí v čele boje proti trestné činnosti poškozující volně žijící druhy, obhajuje přísná pravidla vyplývající z úmluvy o obchodu ohroženými druhy (CITES), prosazuje jejich uplatňování ve všech zemích a podporuje rozsáhlé ochranářské úsilí. Obchod s volně žijícími druhy v rámci EU, jejich dovoz do EU a vývoz z ní upravuje soubor nařízení, kterými se provádí ustanovení úmluvy CITES. Směrnice o ochraně přírody zakazují prodej a přepravu řady přísně chráněných volně žijících druhů v Unii.
- Nezákonný obchod s volně žijícími druhy je zahrnut i do směrnice o trestněprávní ochraně životního prostředí, podle níž musí členské státy považovat tento druh obchodu za trestný čin.
Z konzultace, která proběhla v roce 2014, vyplynulo, že vypracování akčního plánu EU má značnou podporu. EP přijal v lednu 2014 obsáhlé usnesení, v němž vyzval k přijetí akčního plánu EU pro boj proti trestné činnosti poškozující volně žijící druhy a proti obchodu s nimi.
Poslanci doporučují v rámci boje proti nelegálnímu obchodu registrovat domácí zvířata, jako jsou psi a kočky. Sdílení dat by mohlo dle EP také omezit příležitosti pro falšování dokumentů a pomoci při dohledání zdroje ohnisek nákazy a omezit týrání zvířat a špatné zacházení.
Klíčové a sporné body
Akční plán obsahuje 32 opatření, která mají EU a 28 jejích členských států provést do roku 2020. Soustředí se přitom na následující 3 priority:
- Omezení nezákonného obchodu a snížení poptávky po nelegálních produktech z volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin i jejich nabídku: do konce roku 2016 by Komise měla vypracovat pokyny s cílem zastavit vývoz starých předmětů ze slonoviny z EU.
- Zefektivnění uplatňování stávajících pravidel a boje proti organizované trestné činnosti zintenzivněním spolupráce mezi příslušnými donucovacími orgány, jako je např. Europol.
- Posílení spolupráci mezi zeměmi původu, určení a tranzitu, včetně strategické finanční podpory EU na boj proti nezákonnému obchodu v zemích původu. Měly by být poskytnuty prostředky na pomoc při budování kapacit pro vymáhání práva a poskytnutí dlouhodobých zdrojů příjmů venkovským komunitám žijícím v oblastech s četnými volně žijícími druhy.
V Evropském programu pro bezpečnost předloženém v květnu 2015 Komise navrhla, aby se zintenzivnil boj proti environmentálním trestným činům a nezákonnému obchodu s volně žijícími druhy. Akční plán je součástí širšího akčního plánu pro boj proti financování terorismu, který Komise předložila v únoru 2016, a je také významným příspěvkem na cestě k dosažení cíle udržitelného rozvoje č. 15, který je věnován této problematice a podle něhož je třeba „naléhavě přijmout opatření, jejichž cílem bude skoncovat s pytláctvím a nezákonným obchodem s chráněnými druhy rostlin a živočichů.
Předpokládaný další vývoj
Akční plán by měl být v nejbližších týdnech předložen členským státům k projednávání a poté ke schválení.
Odkazy
- Akční plán EU pro boj proti financování terorismu
- CITES
- Commission Staff Working Document on the EU Action Plan against Wildlife Trafficking
- Communication on the EU Action Plan against Wildlife Trafficking
- Environmental Crime
- Evropský program pro bezpečnost
- Komise předkládá akční plán proti nezákonnému obchodu s volně žijícími druhy
- Questions and answers on the EU Action Plan against Wildlife Trafficking
- Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému Hospodářskému a Sociálnímu výboru a výboru regionů Akční plán EU pro boj proti nezákonnému obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy
- Step up the fight against pet trafficking, MEPs say
- Study „Strengthening cooperation with business sectors against illegal trade in wildlife“
- Sustainable Development Goals and the Agenda2030
- The EU Approach to Combat Wildlife Trafficking