Pokud Ankara neuzná Kypr, ten neuvolní její vstupní jednání s EU

16.03.2016
Euroskop, čtk

Kypr vylučuje další pokrok v přístupových jednáních Turecka s Evropskou unií, dokud Ankara neuzná kyperský stát. Podle agentury Reuters to v úterý předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi řekl kyperský prezident Nikos Anastasiadis.

Tusk přiletěl do Nikósie hovořit o předběžné dohodě EU s Tureckem o řešení migrační krize, během níž přišlo loni do Evropy přes milion uprchlíků z Blízkého východu, Asie a Afriky. Výměnou za zastavení proudu imigrantů a za jejich vracení z Řecka do Turecka požaduje Ankara šest miliard eur (asi 162 miliard korun), aby se mohla o uprchlíky postarat, ale také brzké zrušení víz pro Turky a obnovení tureckých vstupních rozhovorů s unií.

„Sdělil jsem předsedovi Tuskovi naše stanovisko, že Kyperská republika nemá v úmyslu souhlasit s otevřením jakékoli kapitoly (přístupových jednání), jestliže Turecko nesplní své závazky uvedené v rámci rozhovorů,“ sdělil Anastasiadis po setkání s Tuskem.

Jednou z těchto podmínek je otevření tureckých přístavů a letišť pro lodě a letadla z jižní části Kypru. Kypr je od turecké invaze v roce 1974 rozdělen na Severokyperskou tureckou republiku, kterou uznává jen Turecko, a Kyperskou republiku. Kypr je členem EU, ale de facto jen jeho řecká část, která již několik let blokuje rozhovory o vstupu Turecka do unie, neboť považuje Ankaru za okupanta severní části ostrova.

„Turecký návrh připravený s Německem a Nizozemskem je ještě třeba vyvážit tak, aby mohl být přijat 28 členskými státy a evropskými institucemi,“ řekl ke kyperským výhradám Tusk po setkání s Anastasiadisem. „Cílem je jednání ukončit ve čtvrtek nebo v pátek, ale tak daleko ještě nejsme,“ dodal podle agentury AFP.

Tusk včera též jednal v Ankaře s tureckým premiérem Ahmetem Davutogluem před unijním summitem s Tureckem, který se koná ve čtvrtek a v pátek v Bruselu. Davutoglu po jednání s Tuskem v turecké televizi prohlásil, že šestimiliardová dohoda s Bruselem má snížit ilegální migraci a udělat cestu do Evropy bezpečnou. Podle něj Turecko nehandlovalo o peníze a problém nevidí jako finanční, ale jako humanitární.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek