24.03.2016
Euroskop, čtk
Investice do obnovitelných zdrojů a dalších typů nízkouhlíkové energetiky v Evropě loni klesly nejníže za posledních deset let. Ze svého maxima 132 miliard dolarů (3,2 bilionu Kč) z roku 2011 sestoupily až na loňských zhruba 58 miliard dolarů. S odkazem na údaje agentury Bloomberg New Energy Finance (BNEF) to napsal britský list The Guardian.
Evropa byla kdysi v oboru obnovitelné energetiky světovým lídrem a v roce 2010 se na globálních investicích v této oblasti podílela 45 procenty, uvádí BNEF. Loni však podíl Evropy klesl na 18 procent světového úhrnu.
Podle šéfa BNEF Michaela Liebreicha za tento vývoj mohla zčásti nezvládnutá evropská reakce na finanční krizi z konce minulého desetiletí, která vyvolala obavy o přežití eura. Prudký nárůst a následný pád investic v tomto sektoru však zavinili hlavně politici v jednotlivých zemích; ti nejprve tento sektor mohutně podpořili penězi státu a spotřebitelů, jakmile však viděli obrovské dlouhodobé náklady těchto subvencí, ve strachu couvli, uvádí BNEF.
Evropští výrobci zařízení pro obnovitelné zdroje z předních míst ve světě rovněž odpadli a na špici je vystřídali zejména levní konkurenti z Číny. Zatímco firmy z Evropské unie byly v minulém desetiletí ve výrobě solárních panelů světovými lídry, nyní v první světové desítce není z EU ani jedna.
Autor: Euroskop