30.03.2016
Euroskop, čtk
Turecké ministerstvo zahraničí si kvůli satirickému pořadu v německé veřejnoprávní televizi NDR předvolalo německého velvyslance. Vysvětlovat musel píseň, která si utahovala z tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, informoval zpravodajský web Spiegel Online.
Velvyslance Martina Erdmanna si šéf turecké diplomacie předvolal již před týdnem, informace se do médií ale dostala až toto úterý. Německé ministerstvo zahraničí potvrdilo schůzku stejně jako předtím nejmenovaný turecký diplomat.
„(Erdmann) jasně v tomto rozhovoru řekl, že právní stát, nezávislost soudnictví a ochrana základních svobod, včetně svobody tisku a svobody projevu, jsou cenné komodity, které je třeba chránit dohromady,“ uvedlo ministerstvo.
Proč si Turecko stěžuje
Ankara kritizovala satirický pořad extra 3, který odvysílala 17. března stanice NDR, jedna z regionálních součástí veřejnoprávní televize ARD. Ve vysílání zazněla dvouminutová píseň s názvem Erdowie, Erdowo, Erdogan (Erdojak, Erdokde, Erdogan), která se strefovala do hlavy tureckého státu.
V refrénu písně se zpívalo například to, že „boss z Bosporu“ si žije na vysoké noze. Text doprovázely záběry luxusního prezidentského paláce, který si nechal Erdogan postavit v Ankaře a který se stal kvůli údajnému plýtvání státními prostředky terčem kritiky turecké opozice.
Novinář, který napíše něco, co se Erdoganovi nelíbí, se podle textu „zítra ocitne v lochu“. Záběry setkání Erdogana s Angelou Merkelovou doprovodili satirici textem, který německou kancléřku vyzývá, aby byla šarmantní, neboť turecký prezident ji „má v hrsti“.
Turci podle agentury DPA německého velvyslance vyzvali, aby televize zesměšňující píseň již nevysílala.
1800 vyšetřování kvůli podezření z urážky
„To, že turecká vláda zřejmě učinila diplomatické kroky, se neslučuje s naším chápáním svobody tisku a názorů,“ reagoval také šéfredaktor NDR Andreas Cichowicz, podle kterého stanice dosud neobdržela žádnou stížnost.
Podle předsedy německé federace novinářů Franka Ueberalla je Erdoganovo rozhořčení „směšné“. Dodal, že by se neměla přehlížet skutečnost, že „pronásledování kritických novinářů je v Turecku hořkou realitou“.
Od roku 2014, kdy Erdogan nastoupil do úřadu prezidenta, zahájila turecká policie vyšetřování kvůli podezření z jeho urážky v 1800 případech. Pronásledovány jsou i nezletilé školní děti. Paragraf, který umožňuje uložit trest odnětí svobody za urážku hlavy státu, se dříve téměř nevyužíval.
Autor: Euroskop