EU chce spolupracovat s Afrikou na vracení migrantů

19.04.2016
Euroskop, čtk

Evropská unie chce posílit svou spolupráci s africkými zeměmi, odkud směrem do Evropy míří migranti, novinářům to řekl nizozemský ministr zahraničí Bert Koenders, který o otázkách jako jsou návraty těch, kdo v EU nezískají azyl, v minulých dnech jednal v Ghaně, v Pobřeží slonoviny a v Senegalu.

Podle Koenderse, jehož země nyní EUpředsedá a který v minulých dnech jednal ve třech afrických zemích, je cílem dohod: „lepší řízení migrace, včetně readmisí“, tedy návratů neúspěšných žadatelů o azyl.

„Lidi můžeme poslat zpět jen poté, co byla jejich situace individuálně vyhodnocena, Ale když se podíváte na země, kde jsem byl, tak ruku na srdce, u nich jde převážně o ekonomické migranty,“ poznamenal Koenders.

Zaorálek: Evropa nemůže vyřešit krizi úplně sama

Podle českého ministra Lubomíra Zaorálka by navíc mohla nedávná unijní dohoda s Tureckem sloužit jako model také při řešení situace na dalších trasách, kudy migranti do EUmíří.

V současnosti není Evropa podle českého ministra vybavena na to, aby migrační krizi vyřešila úplně sama a partnery proto potřebuje. „Jako k tomu u balkánské cesty potřebujeme Turecko, tak také potřebujeme partnery na severu Afriky,“ řekl Zaorálek při příchodu novinářům.

Připomněl, že dohoda z počátku března, podle které jsou do Turecka vraceni všichni příchozí na řecké ostrovy, už počty migrantů výrazně snížila. Unie se zároveň zavázala za každého syrského občana vráceného na turecké území přijmout přímo z Turecka jiného Syřana s nárokem na azyl.

EU se opět zaměřuje na Středozemní moře

Po faktickém uzavření balkánské trasy se pozornost migrantů i evropských představitelů opět obrací ke Středozemnímu moři, především mezi Libyí a Itálií.

EUse proto hodlá soustředit nejen na posílení své námořní operace Sophia, která v oblasti působí, ale také na podporu nové libyjské vlády, se kterou by bylo možné při zvládání migrace spolupracovat.

Pohřešuje se 400 lidí

Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová při příchodu na jednání v Lucemburku připomněla, že uplynul přesně rok od chvíle, kdy se ve Středozemním moři při jednom z největších neštěstí utopilo přes 800 migrantů.

„Dnes ve stejných vodách zachraňujeme životy, zatýkáme pašeráky lidí a neutralizujeme jejich lodě. Udělalo se mnoho, ale zjevně nás ještě mnohé čeká,“ poznamenala Mogheriniová.

Její slova podtrhly informace agentur, podle kterých se dnes po potopení čtyř lodí s migranty mířícími do Itálie z Egypta pohřešuje na 400 lidí.

Partnerství s tranzitními zeměmi

Také podle Mogheriniové se ve snaze tuto situaci zvládnout bude unie soustředit na partnerství s africkými zeměmi, které jsou na tranzitní trase a podporu Libyi.

Už loni v listopadu na maltské Valletě se lídři šesti desítek zemí z EUa Afriky dohodli na společném plánu, jak migrační problematiku řešit.

Autor: Euroskop, čtk

Sdílet tento příspěvek